Επιβλήθηκε και συνεχίζει με Λιβάγια, ευρεία νίκη για Λαμία

Η ΑΕΚ επικράτησε του Βόλου με σκορ 3-1 και πέρασε πρώτη στην επόμενη φάση, στην εκτός έδρας αναμέτρηση στην φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν γρήγορα με τον Μοράν, ενώ ο Λιβαγια διαμόρφωσε το τελικο σκορ, σε ενα παιχνίδι με ρυθμό, γκολ και φάσεις.

Η Ένωση ξεκίνησε με το δεξί το ματς και μόλις στο 4’ με ένα εξαιρετικό σουτ του Μοράν, έξω από την περιοχή, η μπάλα βρέθηκε στα δίχτυα του Μπουργάνη για το 0-1 της Ένωσης.

Όμως δύο λεπτά αργότερα ο Πίσπας με κεφαλιά του Πίσπα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 του Βόλου.

Στο 35’ ένα δυνατό σουτ από τον Γιαννούτσο μια ακόμα καλή ευκαιρία, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Ένωση, αφού στο 57’ ακυρώθηκε ένα γκολ του Λιβάγια για οφσάιντ. Ο Κροάτης στο 59’ όμως πήρε τη μπάλα μπροστά μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε και έκανε το 1-2 για την Ένωση.

Ο ίδιος στο 71’ βρήκε πάλι δίχτυα για την ΑΕΚ. Μετα τα ασίστ του Κλωναρίδη, ο Λιβαγια έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-3 της Ένωσης.

Στο 83’ η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται και είχε ένα δοκάρι. Ο Κλωναρίδης έκανε πάσα δεξιά, αλλά το σουτ του Γιαννιώτα, χτύπησε το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

Με αυτό το σκορ, έμεινε εκτός ο Βόλος και περνάει η Λαμία, ενώ η ΑΕΚ παραμένει πρωτοπόρος στην βαθμολογία.

Βόλος: Μπουργάνης, Καρρίκι, Ρούσσος, Δημόπουλος(46’Γκαλίτσιος), Ενγκουέμ, Δόρης, Ηλιόπουλος, Γκαρσία(46’ Κορέλας), Δεμηρτζόγλου, Φράγκος, Πίσπας.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Γιαννούτσος, Τσόσιτς, Μοράν(76’Μπάμπης) Μπότος(55’ Κλωναρίδης), Γιαννιώτας, Αλμπάνης(56’ Μπογέ) , Λιβάγια.

Απόλλων Λάρισας- Λαμία 0-7

Στο άλλο ματς του ομίλου η Λαμία επιβλήθηκε του Απόλλων Λάρισας με σκορ 0-7 και πήρα στην πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έξι γκολ σε 25’ λεπτά και έξι διαφορετικοί παίχτες βρήκαν δίχτυα.

Στο 10′ Ασίγκμπα έκανε το 0-1, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο σκόρερ ήταν στο 64′ ο Μπουλούλης, στο 67′ ο Μπαράλες, στο 69′ ο Κωστίκας, στο 79′ ο Τσούκαλος, στο 81′ ο Ρόμανιτς και στο 88′ ο Βασιλαντωνόπουλος έγραψε το τελικό 0-7.

Τρικαλα – Απόλλων Σμύρνης 1-1

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στα Τρίκαλα και τον Απόλλων Σμύρνης με σκορ 1-1, σε ένα ματς που ο αγωνιστικού χώρου δεν βοήθησε καθόλου τους παίκτες των Τρικάλων και του Απόλλωνα Σμύρνης να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο, με αρκετά λάθη και από τις δυο πλευρές.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κάπο, όμως στο 66’ ο Ελ. Χέλβε, ισοφάρισε για την Ελαφρά ταξιαρχία, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.