Επιβλητική Χετάφε, κατάφερε να επικρατήσει η Εσπανιόλ

Γκολ,θέαμα και νίκες είχαν οι αγώνες για την φάση των «32» του κυπέλλου Ισπανίας. Επιβλητική ήταν η νίκη της Χετάφε επί της Κόρδοβα με 5-1, ενώ Βαλένθια, Λεγκανές και Εσπανιόλ πέτυχαν από ένα γκολ , βγαίνοντας νικήτριες των αναμετρήσεων.

Χετάφε- Κόρδοβα 5-1

Γκολ και θέαμα πρόσφερε η Χετάφε στον αγώνα κόντρα στην Κόρδοβα, για την φάση των «32» του κυπέλλου Ισπανίας, με σκορ 5-1. Ο Πορτίγιο άνοιξε το σκορ για την Χετάφε στο 18’, ενώ χατ- τρικ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Άιντζελ στο 42’ με πέναλτι, στο 78’ και στο 80’, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ιμπανεζ. Η Κόρδοβα μείωσε στο 70’ Aythami, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο σκορ.

Βαλένθια- Έμπρο 1-0

Νίκη και για την Βαλένθια επί της Έμπρο, με σκορ 1-0 για την φάση των «32» του κυπέλλου Ισπανίας. Σκόρερ για τους γηπεδούχους στέφθηκε ο Βέλγος διεθνής, Μπατσουαγί στο 59’ λεπτό της αναμέτρησης. Ο πρώτος μεταξύ τους αγώνας είχε βρει νικήτρια την ομάδα του Μαρθελίνο, αφού είχε λήξει 2-1.

Ράγιο Βαγιεκάνο- Λεγκανές 0-1

Η Λεγκανές προηγήθηκε και τελικά επικράτησε με 1-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο στην μεταξύ τους αναμέτρηση για το κύπελλο. Το αυτογκόλ του Βελάσκες στο 17’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, ενώ η ομάδα του δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Η ομάδα του Πελεγκρίνο στον προηγούμενο αγώνα, είχε έρθει ισοπαλία με την Ράγιο Βαγιεκάνο και το συνολικό σκορ πλέον είναι 2-3.

Εσπανιόλ – Κάδιθ 1-0

Η Εσπανιόλ δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να επικρατήσει της Κάδιθ με 1-0, στην αναμέτρηση που έκλεισε την φάση των «32» του κυπέλλου Ισπανίας. Ο Πέρες στο 76’ βρήκε στόχο και πέτυχε το μοναδικό γκολ για την ομάδα της Βαρκελώνης. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο παιχνίδι δεν κατάφεραν να επικρατήσουν και ηττήθηκαν με 2-0.