Επιβλητική Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Σοσιεδάδ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Σοσιεδάδ με 3-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στο παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το δεξί την αναμέτρηση και μόλις στο 2’ ο Χοσέ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Ρεάλ και άνοιξε το σκορ για το 0-1. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση άμεσα με την χαμένη ευκαιρία του Αζάρ, ενώ το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Μπενζεμά με κεφαλιά μετά από φάουλ στο 31’.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, ενώ και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μόλις στο 47’ ο Βαλβέρδε δοκίμασε την τύχη του με σουτ από μακριά, νίκησε τον τερματοφύλακα και έγραψε το 2-1. Την απόλυτη ανατροπή πέτυχε ο Μοντριτς στο 74’ με δυνατό σουτ για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 για την «Βασίλισσα».

Με αυτή την νίκη έφτασε τους 28 βαθμούς και ισοβαθμεί προσωρινά με την Μπαρτσελόνα στην πρώτη του βαθμολογικού πίνακα, σε αντίθεση με την Σοσιεδάδ που παρέμεινε στους 23.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν περίεργη, έπειτα από τις έντονες αποδοκιμασίες στο πρόσωπο του Μπέιλ, ωστόσο η νίκη επισκίασε το βαρύ κλίμα.

Ρεάλ: Κουρτουά, Ράμος, Καρβαχάλ, Βαράν, Μεντί, Μόντριτς (83′ Ισκο), Καζεμίρο, Βαλβέρδε (76′ Κρόος), Μπενζεμά, Αζάρ, Ροδρίγκο (67′ Μπέιλ)

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Μονρεάλ, Θαλδούα, Γιορέντε, Ελουστόνδο, Οντεγκααρντ, Μερίνο, Θουμπέλδια, Γουίλιαν Ζοσέ, Πορτού (73′ Γιανουζάι), Οϊαρθάμπαλ (80′ Ισάκ)