Eredivisie : Χρειάστηκε την επανάληψη ο Άγιαξ

Στο β΄ μέρος ξύπνησε ο Άγιαξ.

Για την 1η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος ο Άγιαξ πήρε την νίκη με  2-3 επί της Φορτούνα Σιτάρντ.

Ο εφετινός Άγιαξ δεν είναι «καλά». Κι αυτό φαινεται στο γήπεδο.

Λίγες ημέρες μετά τη συντριβή του απ’ την Αϊντχόφεν (5-3) στον τελικό του Super Cup, ο περσινός πρωταθλητής Ολλανδίας -που πούλησε πολλά βασικά στελέχη του το εφετινό καλοκαίρι- τα… χρειάστηκε στην πρεμιέρα του στην Eredvisie, επικρατώντας δύσκολα εκτός έδρας της Φορτούνα Σιτάρντ με 3-2.

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα (βασικός σ’ όλο το 90λεπτο) προηγήθηκε στο 6′ με τον Γκλάντον. Ο Άγιαξ «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα 15λεπτο «ξέσπασμα» πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-1 χάρις στα γκολ των Τέιλορ (48′), Ρεντς (51′) και Μπρομπέι (62′). Η Φορτούνα μείωσε στο 87′ με τον Γιλμάζ, αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο ως το φινάλε.