Eredivisie: Διέλυσε με “5άρα” τον Άγιαξ η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν πέτυχε την ανατροπή και φιλοδώρησε με πέντε τέρματα τον Άγιαξ

H Αϊντχόφεν επικράτησε με 5-2 του Άγιαξ στο “Philips Stadion”, για την 10η αγωνιστική της Eredivisie.

H PSV έφτασε στους 10β και είναι στην 1η θέση, αφήνοντας τον «Αίαντα» στην τελευταία θέση με 5β.

Ο Άγιαξ προηγήθηκε με τον Μπούμεν στο 10′, κάνοντας το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε η Αϊντχόφεν σε 1-1 με τον Λοθάνο (20′), για να δώσει ξανά ο Μπρόμπεϊ το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 40ο λεπτό με 1-2, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πήραν “φωτιά”. Οι Ντε Γιονγκ (49′), Σαλιμπάρι (52′) και δύο ακόμη γκολ του Ιρβινγκ Λοσάνο στο 60′ και στο 72ο λεπτό έδωσαν την ευρεία νίκη με 5-2 υπέρ της Αϊντχόφεν.

Φίτεσε-Τσβόλε 1-1

Χέρενφεν-Χεράκλες 3-0

Αλμέρε-Γκόου Αχεντ 0-0

Σπάρτα Ρότερνταμ-Βααλβάικ 2-0

Φορτούνα Σιτάρντ-Ουτρέχτη 0-0

Τβέντε-Φέγενορντ 2-1

Αϊντχόφεν-Αγιαξ 5-2

Φόλενταμ-Εξέλσιορ 3-1