Eredivisie: Ισόπαλες Αϊντχόφεν και Φέγενορντ

Ισοπαλία… σαν νίκη για την Αϊντχόφεν επί της Φέγενορντ

Η Αϊντχόφεν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στο ντέρμπι κορυφής με τη Φέγενορντ στο Philips Stadion, για την 24η αγωνιστική της Eredivisie

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 66 βαθμούς, κράτησαν το +10 από την ομάδα του Ρότερνταμ, με 10 αγωνιστικές να απομένουν.

Η Αϊντχόφεν προηγήθηκε μόλις στο 4’ με τον Τίλμαν, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν στο 22’ με τον Μίντεχ σε 1-1. Η Φέγενορντ πέτυχε μάλιστα την ανατροπή και με σκόρερ τον Χιμένες στο 61ο λεπτό έκανε το 1-2. Τελικά η ομάδα του Μπος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 71′ με τον Τιλ.

Φόλενταμ-Ναϊμέγκεν 2-5

Γκόου Αχεντ-Βααλβάϊκ 1-0

Φίτεσε-Τβέντε 1-2

Σπάρτα Ρότερνταμ-Αλκμααρ 1-1

Αγιαξ-Ουτρέχτη 2-0

Αϊντχόφεν-Φέγενορντ 2-2

Χέρενφεν-Τσβόλε 2-0

Φορτούνα Σιτάρντ-Εξέλσιορ (17:45)