Eredivisie: Νίκη για τον Άγιαξ, στοπ της Ουτρέχτη στην Αϊντχόφεν

Τρίποντο για τον Άγιαξ συγκινητική αφιέρωση του Κούντους για τον Κριστιάν Ατσού.

Για την 22η αγωνιστικής του Ολλανδικού Πρωταθλήματος, ο Άγιαξ νίκησε την Σπάρτα Ρότερνταμ με 4-0. Η Χέρενφεν έσπρωξε στον «γκρεμό» την Καμπούρ .Η Ουτρέχτη των Δουβίκα και Μπάρκα σταμάτησε την Αϊντχόφεν. Ξέφυγε στην κορυφή η Φέγενορντ.

O Άγιαξ νίκησε με 4-0 την Σπάρτα Ρότερνταμ δράστες της αναμέτρησης ήταν οι Τάντιτς (6’,64’πεν),Τέιλορ στο 27’ και Κούντους στο 84’ ο οποίος αφιέρωσε το γκολ στον αδικοχαμένο Κριστιάν Ατσού από τον φονικό σεισμό.   Συγκεκριμένα, ο νεαρός άσος, δεν πανηγύρισε το γκολ του, αντιθέτως σήκωσε τη φανέλα του δείχνοντας το μήνυμα που υπήρχε από κάτω: «Αναπαύσου εν ειρήνη, Ατσού».

Με τους Δουβίκα και Μπάρκα η Ουτρέχτη κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 με την Αϊντχόφεν. Για την Ουτρέχτη, ο Μπουσαΐντ άνοιξε το σκορ για την Ουτρέχτη στο 33′, με τον Μπακαγιόκο να ισοφαρίζει στο 41′. Στο 57′ η Αϊντχόφεν έκανε την ανατροπή με τον Λουκ Ντε Γιονγκ, όμως η χαρά της κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 60′ ο Δουβίκας έστρωσε υπέροχα την μπάλα με το στήθος στον Φαν Ντε Στρέεκ, ο οποίος με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Άλκμααρ των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκο ηττήθηκαν με 2-1 από τη Φέγενορντ. Η ΑΖ προηγήθηκε στο 17’ με αυτογκόλ του Ντιλόροσαν, όμως ο Γιάχανμπακς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πέντερσεν στο 90’ με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ.

Η Χέρενφεν νίκησε μέσα στην έδρα της ουραγού της βαθμολογίας Καμπούρ με 2-1.