Eredivisie: Νίκη της Αϊντχόφεν στο ολλανδικό ντέρμπι

Η Αϊντχόφεν νίκησε τον Άγιαξ στο ντέρμπι της Ολλανδίας.

Η Αϊντχόφεν ήταν η θριαμβεύτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η PSV επιβλήθηκε 3-0 του Αγιαξ στο «Φίλιπς Στάντιον» και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Ο Ντε Γιονγκ στο 13΄, ο Σίμονς στο 54΄ με πέναλτι και ξανά ο Ντε Γιονγκ στο 78΄ «υπέγραψαν» το θρίαμβο των γηπεδούχων, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από διακοπή περίπου 15΄, στο 60ο λεπτό, επειδή πετάχτηκε από την εξέδρα μία μπύρα προς τη μεριά του βοηθού διαιτητή.

Επισημαίνεται ότι κάτι ανάλογο συνέβη και στη χθεσινή αναμέτρηση Χρόνινγκεν-Ναϊμέγκεν, η οποία μάλιστα οδηγήθηκε σε οριστική διακοπή.

Φόλενταμ-Καμπούρ 2-0

Χέρενφεν-Εμεν 2-3