Eredivisie: Νίκη τίτλου για την Φέγενορντ

Πήρε το De Klassieker η Φέγενορντ νικώντας τον Άγιαξ.

Για την 26η αγωνιστική της Eredivisie, ο Άγιαξ δέχτηκε την ήττα με 2-3 από την Φέγενορντ με τους «ερυθρόλευκους» να ξεφεύγουν στο +6.

Στο πρώτο μέρος η Φέγενορντ μπήκε αρκετά ορεξάτη και στο 5΄ ο Χιμένες έκανε 0-1 η με την πρώτη ευκαιρία. Σε ένα αρκετά δυναμικό ματς ο «αίαντας» στο 13’ o Μπεργκχούις προσπάθησε να απειλήσει αλλά η εκτέλεση  φάουλ η μπάλα βγήκε άουτ. Στο 17’ο Αλβάρες έκανε το 1-1 μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Μπεργκχούις .

Στο 22΄ ο Μπεργκβάιν έκανε ένα σουτ το οποίο κατέληξε κόρνερ το οποίο εκτέλεσε  Μπεργκχούις χωρίς αποτέλεσμα. Μετά το γκολ ο Άγιαξ ήταν καλύτερος προσπαθώντας να κάνουν την ζημιά.  Στο 27’ Κούντους έκανε ένα σουτ αλλά το  έπιασε ο Βελενρόιτερ.

Προς το τέλος του αγώνα η Φέγενορντ έδειξε ότι μπορεί να φτάσει στην περιοχή του Ρούλι και στο 30’ Σιμάνσκι σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο  37’ Τάντιτς έκανε το 2-1 έπειτα από την ασίστ του Μπέργκβαιν. Πριν το σφύριγμα οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο άστοχα σουτ με τους Χάντσκο και Βάινερ.

Στην επανάληψη η Φέγενορντ έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση 2-2 με τον Σιμάνσκι στο 52’. Όσο περνούσαν τα λεπτά το ματς φαινόταν ότι θα πάει στο ισόπαλο αποτέλεσμα.

Στο 84’ ο Κουντούς έχασε τεράστια ευκαιρία για γκολ, 86’ η Φέγενορντ απάντησε με γκολ με δράστη τον Χεϊτρούιντα δίνοντας τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Στα άλλα ματς  η Εξέλσιορ  νίκησε 4-1 την  Καμπούρ, δράστες ήταν οι (6’ Γκάουντμαϊν, 10’ αυτ. Μπέργκσμα, 20’ Χόρεμανς, 33’ Λάμπρου – 50’ Μπανγκουρά). Η  Χέρενφεϊν πέρασε με 2-0 από την Χρόνινχεν με τα δύο γκολ του Φαν Χόιντονκ (27’, 40’). Ο Τάσος Δουβίκας βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, πέτυχε το 8ο φετινό του γκολ στο ματς της Ουτρέχτη κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς, όμως  δεν μπόρεσε να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα για την ομάδα του με 2-1.  Ο Έλληνας διεθνής φορ, που είναι σε εξαιρετική αγωνιστική φόρμα, άνοιξε το σκορ στο 41’ αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με τα γκολ των Εντβαρτσεν (45′) και Γουίλιμσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.