Eredivisie: Πήρε το ντέρμπι της Ολλανδίας ο Άγιαξ

Με ανατροπή ο Άγιαξ νίκησε τη Φέγενορντ στο ντέρμπι της Ολλανδίας.

Για την 27η αγωνιστική της Eredivisie, ο Άγιαξ νίκησε με 3-2 τη Φέγενορντ και αύξησε την διαφορά της στους πέντε βαθμούς από την δεύτερη Αϊντχόφεν.

Η Φέγενορντ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον Σινιστέρα από κοντά μετά το σουτ του Τιλ και την επέμβαση του Ονανά.

Με παρόμοιο τρόπο, ο Άγιαξ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 24ο λεπτό με τον Αλέ να παίρνει το ριμπάουντ μετά την απομάκρυνση του Μαρκιάνο στο σουτ του Γκράβενμπερχ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Φέγενορντ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το πλασέ του Τιλ στο 28′ μετά την ασίστ του Ντέσσενς.

Ο Άγιαξ απάντησε στην Φέγενορντ στο 78′ με δράστη τον Ντούσαν Τάντιτς που με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-2.

Ο Άντονι στο 86ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα στην δεξιά γωνία του Μαρκιάνο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Σκόρερ: 24′ Αλέ, 78′ Τάντιτς, 86′ Άντονι – 8′ Σινιστέρα, 28′ Τιλ