Eredivisie: Προβληματική νίκη για τον Άγιαξ

Αγχωτική νίκη για τον Άγιαξ.

Προβλημάτισε ξανά με την απόδοση του ο Αγιαξ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη στο Άμστερνταμ επί της Ναϊμέγκεν με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κούντους στο 52’ του αγώνα και ο «Αίαντας» πλησίασε ξανά στους τρεις βαθμούς από την κορυφή και τη Φέγενορντ.

Στο μεταξύ η Αϊντχόφεν δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πήρε τη δύσκολη νίκη μέσα στην «καυτή» έδρα της Βάαλβαϊκ με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 36ο λεπτό ο Μπακαγιόκο και με τη νίκη αυτή πλησίασε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νωρίτερα η Σπάρτα Ρότερνταμ έφθασε εύκολα στη νίκη μέσα στην έδρα της Εξέλσιορ με 4-1 και συνεχίζει να κυνηγά ένα από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για την επόμενη αγωνιστική σεζόν. Ο Λάζαρος Λάμπρου ήταν στη βασική ενδεκάδα των γηπεδούχων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ολλανδικής Eredivisie έχουν ως εξής:

Ουτρέχτη-Φορτούνα Σιτάρντ   1-2

Φίτεσε-Αλκμααρ              0-1

Φόλενταμ-Εμεν               3-1

Φέγενορντ-Χρόνινγκεν        1-0

Τβέντε-Χέρενφεν             3-3

Εξέλσιορ-Σπάρτα Ρότερνταμ   1-4

Βααλβάϊκ-Αϊντχόφεν          0-1

Άγιαξ-Ναϊμέγκεν             1-0