“Έσωσε” Περιστέρι το Στρασβούργο, φινάλε με ήττα ο Κάτας στη Χάποελ Ιερουσαλήμ

Το Στρασβούργο χρειάστηκε δύο παρατάσεις, αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρίγα και έκανε ένα μεγάλο “δώρο” στο Περιστέρι , ήττα στο φινάλε του Κάτας η Χάποελ από τη Τέλεκομ.

Για την 5ης αγωνιστική της φάσης των ομίλων του BCL, στο 5ο γκρούπ, το Στρασβούργο κέρδισε στη δεύτερη παράταση τη Ρίγα, η Τούρκ Τέλεκομ για τον 7ο, έφυγε με το διπλό από τη έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ και διατηρεί τη πρωτιά, στο τελευταίο παιχνίδι του Όντεντ Κάτας που έρχεται στον Παναθηναϊκό και για τον 8ο, η Νταρουσάφακα ηττήθηκε εντός από τη Μπρίντιζι και αποκλείστηκε,  ενώ οι “Ιταλοί” μπορούν να διεκδικήσουν ακόμα και τη πρώτη θέση.

Στρασβούργο- Ρίγα 101-94

Με έναν ασταμάτητο Κόλσον που πέτυχε 33 πόντους το Στρασβούργο πήρε τη νίκη στη δεύτερη παράταση με 101-94, τη Ρίγα και “κλείδωσε” τη 1η θέση με 4-1, ενώ οι “Λετονοί”, έπεσαν 3-2 και η πρόκριση θα κριθεί στο τελευταίο ματς με το Περιστέρι. Για τους φιλοξενούμενους, εξαιρετικοί ήταν ο Άλμαν που έβαλε 21 πόντους και ο Πινέιρο που έκανε double-double, με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το Στρασβούργο έσωσε το Περιστέρι και πλέον πρέπει να κάνει υπέρβαση  στο τελευταίο ματς. Την 6η αγωνιστική στις 27/1, λοιπόν, πηγαίνει στην Λετονία για την πρόκριση, όπου θέλει όχι μόνο τη νίκη, αλλά και διαφορά 3 πόντων, καθώς εντός είχε ηττηθεί με 81-84.

5ος Όμιλος

1. Στρασβούργο 4-1

2. Ρίγα 3-2

3. Περιστέρι 2-3

4. Ρίτας 1-4

Χάποελ Ιερουσαλήμ- Τούρκ Τέλεκομ 77-78

Για τον 7ο όμιλο, η Τούρκ Τέλεκομ επικράτησε με 77-78 μέσα στο Ισραήλ της Χάποελ Ιερουσαλήμ και βρίσκεται στη 1η θέση με 4-1, ενώ οι γηπεδούχοι, είναι στη 3η θέση με 2-3 και μπήκαν σε περιπέτειες, με τη πρόκριση να κρίνεται στη τελευταία αγωνιστική.

Από τους γηπεδούχους, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ο Τόμας με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Μπλάτ με 15 πόντους και 5 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος ήταν ο Ντέκερ με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επίσης εξαιρετικός ήταν Τζόνσον με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

7ος Όμιλος

1.Τουρκ Τέλεκομ 4-1

2.Ιγκοκέα 3-2

3.Χαποέλ Ιερουσαλήμ 2-3

4.Λιμόζ 1-4

Νταρουσάφακα- Μπρίντεζι 83-87

Για τον 8ο όμιλο, η Μπρίντιζι πήρε το διπλό στην έδρα της Νταρουσάφακα με 83-87 και είναι στη 2η θέση με 4-1, καθώς η Μπούργκος έχει καλύτερη διαφορά πόντων, ενώ οι “Τούρκοι” στη 3η με 1-4.

Κορυφαίος των γηπεδούχων αλλά και του αγώνα ο Άντριους που σκόραρε 28 πόντους, όμως δεν μπόρεσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του. Από τους φιλοξενούμενους, εξαιρετικός ήταν ο Χάρισον που πέτυχε 24 πόντους.