Έσωσε τη Γιουβέντους στο τέλος ο Ρονάλντο

Δε δυσκολεύτηκε η Ρόμα στην έδρα της Ουντινέζε, ενώ και η Λάτσιο νίκησε την Τορίνο. Νάπολι και Αταλάντα μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ η Γιουβέντους κατάφερε στο τέλος να νικήσει την Τζένοα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Serie A.

Νάπολι-Αταλάντα

Ισόπαλες ήρθαν η Νάπολι και η Αταλάντα με 2-2. Με 18 βαθμούς η Νάπολι είναι 6η, ενώ η Αταλάντα είναι 3η με 21 βαθμούς.

Μόλις στο 16ο λεπτό ο Μακσίμοβιτς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 41’ ο Φρόιλερ σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 71’ οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Μίλικ, αλλά ο Ίλισιτς στο 86’ ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Σασουόλο-Φιορεντίνα

Με 2-1 η Φιορεντίνα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη απέναντι στη Σασουόλο.

Η Φιορεντίνα είναι 8η με 15 βαθμούς, ενώ η Σασουόλο είναι 15η με 9 βαθμούς.

Ο Μπογκά στο 24ο λεπτό πέτυχε το 1-0, αλλά ο Καστροβιλι στο 63’ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 81’ ο Μιλένκοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στους φιλοξενούμενους τη νίκη.

Σαμπντόρια-Λέτσε

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Σαμπντόρια με τη Λέτσε, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Ο Λαπαντούλα με το γκολ που πέτυχε, μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 72’ η ομάδα του Λιβεράνι έμεινε με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Ταχτσίδη.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραμίρες σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ουντινέζε-Ρόμα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ρόμα κόντρα στην Ουντινέζε με 4-0, στην έδρα της δεύτερης.

Με τους τρεις βαθμούς που πήρε η Ρόμα είναι 4ηη με 19 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε με 10 βαθμούς είναι 14η.

Μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζανιόλο, μετά από πάσα του Κολάροφ, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους.

Η Ρόμα έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο 31’ μετά την αποβολή του Φάσιο. Δεν φάνηκε να την επηρέασε όμως αυτό, αφού στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυναμικά και στο 51’ ο Σμόλινγκ έγραψε το 0-2. Τρία λεπτά αργότερα ο Κλάιφερτ έκανε το 0-3, ενώ στο 65’ με εύστοχο πέναλτι ο Κολάροφ διαμόρφωσε το τελικό 0-4 του αγώνα.

Κάλιαρι-Μπολόνια

Η Κάλιαρι έκανε την ανατροπή και με 3-2 νίκησε τη Μπολόνια.

Η Μπολόνια άνοιξε το σκορ του αγώνα με εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο Σανταντέρ στο 23’, αλλά στο 48’ ο Πέντρο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στο 72’ ο Σιμεόνε σκόραρε και έγραψε το 2-1, ενώ ο Πέντρο στο 83’ έκανε το 3-1. Με… αυτογκόλ στο πρώτο λεπτών των καθυστερήσεων ο Φαράγκο μείωσε στο τελικό 3-2.

Γιουβέντους-Τζένοα

Με 2-1 νίκησε η Γιουβέντους την Τζένοα.

Η Γιουβέντους κατάφερε και πέρασε ξανά την Ιντέρ, ανεβαίνοντας στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος με 26 βαθμούς. Η Τζένοα αντιθέτως είναι 17η με μόλις 8 βαθμούς.

Ο Μπονούτσι στο 36’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0, αλλά ο Κουαμέ τέσσερα λεπτά αργότερα έγραψε το 1-1.

Η Τζένοα μέσα σε εφτά λεπτά έμεινε με εννέα παίκτες με την αποβολή των Κασάτα (51’) και Μαρκέτι (57’). Στο 87’ αποβλήθηκε και ο Ραμπιό για τη Γιουβέντους.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρονάλντο με εύστοχο πέναλτι χάρισε στους γηπεδούχους τη νίκη.

Λάτσιο-Τορίνο

Εύκολη νίκη πήρε η Λάτσιο απέναντι στην Τορίνο με 4-0.

Με 18 βαθμούς η Λάτσιο βρίσκεται στην 5η θέση, ενώ η Τορίνο είναι 12η με 11 βαθμούς.

Ο Ατσέρμπι στο 25ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και οχτώ λεπτά αργότερα ο Ιμόμπιλε έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 68’ με την αποβολή του Ν’ Κουλού και δυο λεπτά αργότερα, με εύστοχο πέναλτι, ο Ιμόμπιλε έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 ήρθε στο 90’ με αυτογκόλ του Μπελότι.