“Έσωσε” τον βαθμό ο Άρης στη Νέα Σμύρνη

Ο Πανιώνιος κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία με 1-1 από τον Άρη στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, για την 9η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Μέχρι το γκολ των “Νεοσμυρνιωτών” στο 66′, δεν υπήρχαν πολλές φάσεις, αλλά μετά το γκολ, ο Άρης ανέβασε στροφές, βρήκε την ισοφάριση, αλλά δεν πήρε κάτι παραπάνω.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Άρσε, παρότι με 10 παίκτες (αποβολή Μιλόγεβιτς), δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Ροζ στο 85′. Οι “Κίτρινοι” είχαν δύο δοκάρια στη συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ.

Σοβαρά τραυματίας αποχώρησε ο Μαξίμοβιτς, ο οποίος έφυγε με ασθενοφόρο και σύμφωνα με εκτιμήσεις θα χάσει όλη την υπόλοιπη χρονιά.

Ο Πανιώνιος έμεινε στην 14η και τελευταία θέση με -1 βαθμό ενώ ο Άρης ανέβηκε στην 7η με 12 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ. Οι “Κιτρινόμαυροι” έχουν την κατοχή αλλά δεν έχουν καταφέρει να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κότνικ. Οι γηπεδούχοι στέκονται πολύ καλά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Ο Μαξίμοβιτς αποχώρησε με πρόβλημα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και έφυγε με το ασθενοφόρο. Σύμφωνα με τον πρόεδρο και γιατρό της ομάδας του Πανιωνίου, έχει υποστεί κάταγμα σφυρού και περόνης στον αστράγαλο και θα χρειαστεί να περάσει από χειρουργείο, χάνοντας το υπόλοιπο της σεζόν.

Μέσα σε τρία λεπτά, ο Μιλόγεβιτς είδε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε αφήνοντας με 10 παίκτες τους “Κυανέρυθρους”. Πρώτα, στο 46′ για φάουλ στον Ματίγια και μετά στο 48′ για βουτιά σε τάκλιν που του έγινε έξω από την περιοχή του Άρη.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με τον Άρσε στο 66′. Ο Αραμπουλί έδωσε Κόρμπο έξω από την περιοχή, ο δεύτερος έκανε “τακουνάκι” και βρήκε τον Μεξικανό μπακ, έκανε το σουτ, κόντραρε και κατέληξε στην εστία του Έμαν (1-0).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε την ισοφάριση στο 85′ με τον Ροζ. Ο στόπερ του Άρη τσίμπησε ωραία τη μπάλα, έκανε μία ντριμπλα και με ωραίο σουτ με το δεξί σκόραρε (1-1).

Δοκάρι είχε ο Άρης με τον Βέλεθ στο 87′ μετά από κεφαλιά του Ισπανού. Η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Μάλερμπ. Δεύτερο δοκάρι για τους “Κίτρινους”, πάλι με κεφαλιά αυτή τη φορά του Τόνσο, βρήκε όμως το οριζόντιο δοκάρι.

Πανιώνιος (Παπαβασιλείου): Κότνικ, Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Άρσε (72′ Τσιλούλης), Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (41′ Μιλόγεβιτς), Οικονομίδης, Παπανικολάου (83′ Ρέντζας), Αραμπουλί

Άρης (Όενινγκ): Έμαν, Κόρχουτ, Ροζ, Βέλεθ, Σούντγκρεν (83′ Μαντσίνι), Ματίγια, Σάσα, Ντιγκινί (78′ Λάρσον), Γκάμα (65′ Τόνσο), Φετφατζίδης, Ιντέγε