Εσπανιόλ – Ατλέτικο Μαδρίτης: Νίκη με ανατροπή για τους “ροχιμπλάνκος”

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να φέρει… τούμπα την κατάσταση και να επικρατήσει της Εσπανιόλ.

Με μια απίστευτη ανατροπή η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε από τη Βαρκελώνη με το διπλό το μεσημέρι της Κυριακής  για την 4η αγωνιστική της La Liga, κόντρα στην Εσπανιόλ. Η ομάδα του Σιμεόνε έμεινε πίσω στο σκορ  αλλά κατάφερε να φέρνει τα πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας πως διαθέτει τρομερά ψυχικά αποθέματα.

Η Εσπανιόλ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους πρωταθλητές και ανταμείφθηκε στο 41ο λεπτό μέσα από στημένη φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Εμπάρμπα που έβγαλε τη σέντρα και ο Ντε Τομάς εκτέλεσε με κεφαλιά τον Όμπλακ για το 1-0 των Καταλανών.

Σε αντίθεση πάντως με το πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο διαφοροποιήθηκαν τα δεδομένα, με την Ατλέτικο να ανεβάζει στροφές, να παίρνει τον έλεγχο μέσω της κατοχής και να πιέζει για την ισοφάριση. Το 1-1 και αυτό ήρθε στο 79′, με τον Καράσκο να κερδίζει με επιμονή τη μπάλα και με ωραίο συρτό διαγώνιο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής να νικάει τον Λόπες.

Στο 93ο λεπτό ο ίδιος παίκτης άγγιξε την ανατροπή με το δεύτερο προσωπικό του γκολ αλλά είδε τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι φεύγοντας δίπλα από το δοκάρι του Λόπες σε πλασέ, για να έρθει η δικαίωση για τους πρωτευουσιάνους στο ένατο και προτελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Λεμάρ επιχείρησε να επιτεθεί κατά μέτωπο και έπαιξε υποδειγματικά το “1-2” με τον Καράσκο, με τον δεύτερο να του παρέχει έξοχη ασίστ με τακουνάκι και τον Γάλλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό δεξί σουτ, που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Λόπες.

Εσπανιόλ: Λόπες, Χιλ, Καλέρο (46′ Ρεκασένς), Καμπρέρα, Πεντρόσα, Ντάρντερ, Μορλάνες (58′ Μορόν), Βιδάλ (75′ Ριμπάουντο), Μελένδο (58′ Μπάρε), Εμπαρμπά, Ντε Τόμας (83′ Ντιμάτα)

Ατλέτικο: Όμπλακ, Τρίπιερ (46′ Λεμάρ), Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο (46′ Κοντογκμπιά), Καράσκο, Λιορέντε, Κόκε, Κορέα (46′ Λόντι), Γκριεζμάν (58′ Ζοάο Φέλιξ), Σουάρες (71′ Κούνια)