“Έσπασε” το ρεκόρ του Πίτερ Οφορίκουε ο Φάτι

Τους πάντες στην Ευρώπη έχει τρελάνει ο πιτσιρικάς της ΜπαρτελόναΑνσού Φάτι.

Ο νεαρός χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή στο 85ο λεπτό, του αγώνα Ίντερ – Μπαρτσελόνα, για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και μόλις δύο λεπτά αργότερα σκόραρε και έκανε το 2-1 για τους “μπλαουγκράνα”. Με αυτό το γκολ ο Φάτι έγραψε ιστορία καθώς σε ηλικία 17 ετών και 40 ημερών έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Ισπανός ακραίος επιθετικός έσπασε το ρεκόρ του Πίτερ Οφορίκουε που αγωνίζονταν στον Ολυμπιακό. Ο Γκανέζος “κρατούσε” το ρεκόρ από τη σεζόν 1997-98, όπου και είχε σκοράρει το μοναδικό γκολ των “ερυθρόλευκων” στη βαριά ήττα με 5-1 από τη Ρόζενμποργκ, σε ηλικία 17 χρόνων και 194 ημερών.

Ο νεαρός παίκτης της Μπαρτσελόνα πριν λίγο καιρό είχε ανανεώσει το συμβόλαιο του, το οποίο λήγει το καλοκαίρι του 2020. Η ρήτρα μάλιστα που έχουν βάλει οι Καταλανοί στον 17χρονο άσο “αγγίζει” τα 400 εκατομμύρια ευρώ.