Έσωσε τον βαθμό ο ΠΑΟΚ – «Ψυχρολουσία» για τον Άρη

Μέχρι το 87′ ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο τέλος να σώσει την παρτίδα και να πάρει την ισοπαλία

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Άρη στην Τούμπα, για την 25η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με τον Μπερτόγλιο στο 26΄ και έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Μάνο στο 69′ και ενώ κρατούσαν το ματς στα χέρια τους μέχρι το 87′, τότε ο Ίνγκασον μείωσε αρχικά σε 1-2 και στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Βιεϊρίνια, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-2).

Με αυτή την ισοπαλία ο Άρης παρέμεινε στην 2η θέση με 48β, ενώ ο «Δικεφάλος του Βορρά» βρίσκεται στην 3η θέση με 47β.

O αγώνας:

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά, ήταν καλύτερος από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να μπλοκάρει τον ΠΑΟΚ. Στο 17ο λεπτό η πρώτη καλή φάση άνηκε στον Άρη, ο Μπερτόγλιο με σέντρα βρήκε τον Γκάμα, ο οποίος επιχείρησε σουτ στην κίνηση και ο Ζίβκοβιτς πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Μπερτόγλιο. Αρχικά σούταρε ο Γκάμα σούταρε με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει, όμως στη συνέχεια της φάσης ο Μαντσίνι έστρωσε στον Μπερτόγλιο που σε κενό τέρμα έκανε το 0-1.

Μετά το 30ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς και μάλιστα είχε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 33′, όταν ο Κρμέντσικ βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, ο “δικέφαλος του βορρά” δεν κατάφερε να αντιδράσει και ο Άρης κράτησε το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο, καθώς έψαξε την ισοφάριση, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν.

Στο 69′ ο Άρης πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Γκάμα έκανε το σουτ, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε, σημαδεύοντας τον Μάνο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-2.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε «φωτιά». Στο 82′ ο Βιεϊρίνια έσωσε τον ΠΑΟΚ από σίγουρο γκολ, σε σουτ του Μάνου.

Στο 84′ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από προσπάθεια του Βαρέλα, ο Δεληζήσης έσωσε πάνω στην γραμμή.

Στο 87′ η ομάδα του Γκαρσία μείωσε με τον Ίνγκασον σε 1-2. Ο Ίνγκασον είχε ανέβει στην κορυφή της επίθεσης και στο 87’ ο Ισλανδός εκμεταλλεύθηκε την κακή απομάκρυνη του Ροζ και με ιδανικό τελείωμα, μείωσε το σκορ.

Στο 90+2′ ο ΠΑΟΚ ο Μπουσέ αποκρούοντας την μπάλα βρήκε στο κεφάλι τον Ινγκασον και ο Πολωνός διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με το εύστοχο πέναλτι του Βιεϊρίνια και έκαναν το 2-2 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Αντρ. Ζίβκοβιτς, Σβαμπ, Κρμέντσικ – Μαντσίνι

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ροντρίγκο (80′ Μπάμπα), Τσιγγάρας, Σβαμπ (80′ Ελ Καντουρί), Ουάρντα, Καγκάβα (46′ Σφιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς, Κρμέντσικ

Άρης (Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Σάσα (86′ Μπεναλουάν), Τζέγκο, Μπρούνο (55′ Μάνος), Μπερτόγλιο (71′ Σίλβα), Γκάμα (71′ Κάτσε), Μαντσίνι (86′ Γκανέα).