Έθεσε τις βάσεις για πρόκριση η ΑΕΚ

Εύκολη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης πέτυχε η ΑΕΚ, στόχος να “καθαρίσει” την πρόκριση στη ρεβάνς της Ριζούπολης.

Σκορ που μπορεί να εξασφαλίσει την πρόκριση πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα τον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 στο ΟΑΚΑ, για την τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Να τονιστεί πως οι αγώνες είναι διπλοί και η ρεβάνς θα διεξαχθεί 2 Φεβρουαρίου στη Ριζούπολη.

Με αυτή την νίκη πλέον η Ένωση μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες, στις οποίες έχει δεχθεί μόλις μόνο ένα γκολ. Τα γκολ ήταν μοιρασμένα για τους “κιτρινόμαυρους” με σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο ο Σιμάνσκι και στο δεύτερο ο Γκαρσία.

Ο Μανόλο Χιμένεθ έδωσε την ευκαιρία στον νεαρό μπακ, Βένταντ Ραντόνια να κάνει ντεμπούτο με την “κιτρινόμαυρη” φανέλα, ξεκινώντας βασικός στο δεξί άκρο της άμυνας.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Τάνκοβιτς έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Λόπες, ο οποίος γύρισε με το κεφάλι στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Σιμάνσκι με κοντινό πλασέ νίκησε τον Κότσαρη, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ  στη διοργάνωση.

Στο 15 η Ένωση έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τέρματα της με τον Ολιβέιρα. Η κάθετη του Τάνκοβιτς έφτασε στον  Ολιβέιρα, ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κότσαρη, ενώ στη συνέχεια το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο κινήσεων χωρίς να αφήνει περιθώρια στον Απόλλωνα και στο 31’ ο Λόπες μπήκε απ’ τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι και η Ένωση οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ 1-0.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλων Σμύρνης είχε μπει πιο επιθετικά και προσπαθούσε να βρει χώρους προς στην εστία του Τσιντώτα. Στη συνέχεια ο Χιμένεθ έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με σκοπό να πετύχει το δεύτερο γκολ και να “κλειδώσει” τη νίκη.

Η ΑΕΚ ενώ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δεν παρουσίαζε καλή εικόνα, όμως δεν απειλούσε, αλλά δεν απειλούταν κιόλας.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους κιτρινόμαυρους ήρθε στο 79’, ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Σάκχοφ έκανε την προβολή απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

“Χρυσή” αλλαγή αποδείχτηκε ο Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος βρέθηκε στο σωστό σημείο και έδωσε ξεκάθαρα σκορ πρόκρισης στην ΑΕΚ. Οι αμυντικοί του Απόλλωνα δεν μπόρεσαν να διώξουν, ο Μάνταλος κατέβασε τη μπάλα, έδωσε στον Γκαρσία και πλάσαρε τον Κότσαρη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Σκόρερ: 6’ Σιμάνσκι, 88’ Γκαρσία

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι(85’ Σιμόες), Γαλανόπουλος(65’ Μάνταλος), Σάκχοφ, Τάνκοβιτς(55’ Λιβάγια), Αλμπάνης(55’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα(65’ Γκαρσία)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Βιτλής(63’ Τσιλουλης), Χοχούμης, Καλίσιρ, Φατιόν(46’ Σλίβκα), Κιτοκό(63’ Λαγός), Καραγκούνης(63’ Μουνιε) , Μπεντινέλι, Βάρκας