Εθνική μπάσκετ: Στο ρελαντί και χωρίς τον Γιάννη

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε και τη Γεωργία και έκανε το 2/2 στο τουρνουά “Ακρόπολις”.

Η Εθνική Ελλάδας χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στα “πίτς” νίκησε με 80-67 τη Γεωργία στη δεύτερη μέρα του τουρνουά “Ακρόπολις”

Η αναμέτρηση είχε δύο εικόνες για την Ελλάδα μια μέτρια στο πρώτο ημίχρονο και μία καλή στο δεύτερο καθώς στο ξεκίνημα οι παίκτες του Ιτούδη δεν είχαν βρει τα πατήματα τους στο παρκέ και βρέθηκαν τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο όσο και στο δεύτερο πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο με την Εθνική μας ομάδα να βγάζει ενέργεια κυρίως στην άμυνα ενώ και στην επίθεση άρχιζε να βρίσκει λύσεις και τελικά έφτασε στην νίκη και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κώστας Σλούκας με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μιχάλης Λούντζης ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 πόντους και μερικές πολύ σημαντικές άμυνες.

Μαμουκελασβίλι, Σενγκέλια και Σερμαντίνι ήταν οι μοναδικοί που ξεχώρισαν από την Γεωργία, σε ένα κακό βράδυ για τον ΜακΦάντεν από τον οποίο ο Ζούρος περιμένει πολλά περισσότερα.

Τον αγώνα παρακολούθησε από τις εξέδρες του ΟΑΚΑ και ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής ποδοσφαίρου Γουστάβο Πογιέτ.

Η Γεωργία παίζοντας ιδιαίτερα δυνατά κατάφερε να ξεφύγει, οδηγώντας και πάλι στο +7 (29-22, 14’30’’). Η ελληνική ομάδα πλησίασε και πάλι με τον Κώστα Αντετοκούνμπο (29-28, 17’10’’), ο Τάιλερ Ντόρσεϊ οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (30-30, 17’30’’), για να κλείσει το πρώτο μισό με το 37-34 και ακόμη τους Αγραβάνη – Κώστα Αντετοκούνμπο να έχουν από δύο φάουλ και τους Νικ Καλάθη και Θανάση Αντετοκούνμπο να μετράνε από τρία.

Δύο τρίποντα του Μιχάλη Λούντζη έδωσαν το προβάδισμα (37-40, 22′) και διαμόρφωσαν το 39-43 (22’45”) με τον 39-45 (23’20”) να έρχεται με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο.

ΤαΤρίποντα από Παπανικολάου και Κασελάκη με την ελληνική άμυνα να έχει ανεβάσει την πίεση και την αποτελεσματικότητά της οδήγησαν ως το +11 (42-53, 27′). Η Γεωργία κατάφερε να πλησιάσει και πάλι (50-56, 31′). Η ελληνική ομάδα ανέβασε και πάλι το δείκτη της διαφοράς με τους Σλούκα – Λαρεντζάκη – Κώστα Αντετοκούνμπο να διαμορφώνουν το 56-70 (36’15”) με τον πρώτο να οδηγεί και στο +16 (58-74, 37’45”) και την Ελλάδα να επικρατεί με 80-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 9 (1), Μαμουκελασβίλι 21 (9/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπουριανάτζε 2 (9 ριμπάουντ), Τσιντσάντζε, Σερμαντίνι 13 (9 ριμπάουντ), Σανάτζε 3 (1), Πεβάτζε, Μποκολισβίλι, Σενγκέλια 13 (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 6 (0/6 τρίποντα), Μπεκάουρι.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 10 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 6, Αγραβάνης 1, Καλάθης 5, Σλούκας 21 (8/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλαϊτζάκης, Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα), Παπαπέτρου 6, Γόντικας 3, Αντετοκούνμπο Κ. 10 (5/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), Κασελάκης 4 (1), Αντετοκούνμπο Θ. 3 (1).