Εθνική μπάσκετ: Ξεμούδιασε με 100άρα κόντρα στην Πολωνία

Με εύκολη και άνετη νίκη επί της Πολωνίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά “Ακρόπολις” η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ.

Η Εθνική μας ομάδα έπαιξε όσο χρειάστηκε κόντρα στην Πολωνία με το τελικό 100-78 να δίνει την πρώτη νίκη στο φετινό τουρνουά “Ακρόπολις”

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη δεν φόρτσαραν τις μηχανές και χάρις σε δύο καλά δεκάλεπτα στο πρώτο και το τρίτο κατάφεραν και έκαμψαν την αντίσταση της σκληροτράχηλης και καλά δουλεμένης ομάδας της Πολωνίας με τα νεκρά όμως διαστήματα  να προβληματίζουν το τεχνικό επιτελείο της Ελλάδας.

Στην αναμέτρηση ο Δημήτρης Ιτούδης, που είχε και τον Κώστα Σλούκα στη διάθεση του, δοκιμάσει πολλά νέα σχήματα έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο “Greak Freak” ήταν ασταμάτητος από την άμυνα των Πολωνών και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και σχεδόν άψογα στατιστικά(12/19 βολές, 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ 2 κλεψίματα και 10 κερδισμένα φάουλ).

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε την Εθνική μας ομάδα να μπαίνει με το πόδι πατημένο στο γκάζι, να βγάζει ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο κυρίως στην επίθεση, να προηγείται με 16-2 και 18-2 και να κλείνει την περίοδο με το σκόρ στο 27-10 συνδυάζοντας θέαμα και ουσία.

Στη δεύτερη περίοδο τα νεκρά διαστήματα έκαναν την εμφάνιση τους και η Πολωνία τα εκμεταλλεύτηκε και χάρις στην ευστοχία της από τη γραμμή του τρίποντου άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και τελικά να περάσει αρχικά με δύο πόντους μπροστά στο σκορ(32-34) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ προκειμένου να ηρεμήσει τους παίκτες του. Οι οδηγίες του Έλληνα προπονητή απέδωσαν η Εθνική μας βρήκε και πάλι ρυθμό και κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 18-3 για το 50-37 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος δεν άλλαξε τα δεδομένα με την Πολωνία να προσπαθεί να μπει και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης και την Ελλάδα να διατηρεί με άνεση τη διψήφια διαφορά στο σκορ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εθνική μας συνέχισε να διατηρεί το άνετο προβάδισμα καταφέρνοντας στο τέλος να ξεπεράσει και τους 100 πόντους με το τελικό 101-78 να σφραγίζει την πρώτη νίκη της Ελλάδας στο φετινό τουρνουά “Ακρόπολις”

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Τοολάκος (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78

Ελλάδα (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 19 (4), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 9 (2), Αγραβάνης 3 (1), Καλάθης 7 (1), Σλούκας 4, Καλαϊτζάκης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 12 (1), Γόντικας 2, Αντετοκούνμπο Γ. 24 (2), Αντετοκούνμπο Κ. 11, Κασελάκης 3 (1), Αντετοκούνμπο Θ. 4