Εθνική Ελλάδας: Μεγάλη νίκη επί της Ιρλανδίας και βλέπει πρόκριση

Πολύ σημαντική νίκη επί της Ιρλανδίας πήρε η Εθνική Ελλάδας και πλέον παίζει για την πρόκρισή της.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ελλάδα με 0-2 επί της Ιρλανδίας στο Δουβλίνο για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Euro 2024.

Η Εθνική Ομάδα έδειξε καλή εικόνα, την οποία επικύρωσε με δύο όμορφα γκολ από τους Γιώργο Γιακουμάκη στο 20’ και Γιώργο Μασούρα στο 45’+3’.

Πλέον, η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ αντιμετωπίζει την Ολλανδία την προσεχή Δευτέρα 16/10 και ακολούθως τη Γαλλία (που προκρίθηκε ήδη) στις 21/11, στοχεύοντας στην πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης, στα γήπεδα της Γερμανίας.

Η Εθνική, αφού κατάφερε να ελέγξει τον -όποιο- ενθουσιασμό των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πέτυχε το 1-0 στο 20’με δυνατή κεφαλιά του Γιώργου Γιακουμάκη από σέντρα ακριβείας που του “σέρβιρε” ο Κώστας Τσιμίκας μετά από ωραίο ξεμαρκάρισμα από την πλευρά του, την αριστερή. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+3’) ο Μάνταλος βρήκε με εξαιρετική μακρινή πάσα τον Γιακουμάκη ο οποίος λειτουργώντας ως αριστερό εξτρέμ σέντραρε παράλληλα, βρήκε τον Πέλκα στην άλλη πλευρά κι αυτός πέρασε στον Μασούρα που πλάσαρε τον Μπαζούνου για το 2-0. Εξαιρετική ανάπτυξη που κατέληξε σε ένα υπέροχο γκολ!

Η Ελλάδα πιστοποίησε με δύο γκολ την υπεροχή της στο α’ ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου ήταν σαφώς καλύτερη, πίεσε σε όλο το γήπεδο και δεν κινδύνεψε σοβαρά εκτός από ένα σουτ του Σμόλμπολ μέσα από την περιοχή στο 4’κι ένα ακόμη του Φέργκιουσον στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού στο επόμενο λεπτό. Μπορούσε μάλιστα να φτάσει στο 2-0 νωρίτερα, στο 37’, όταν με καλή κυκλοφορία η μπάλα έφτασε στον Πέλκα που σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά ο Μπαζούνου έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, βοηθούμενη και από τη φρεσκάδα που έφεραν οι αλλαγές, η Ελλάδα έκανε διαχείριση του αγώνα και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιρλανδοί έγιναν κάπως απειλητικοί, χωρίς ωστόσο να αλλάξει το σκορ που έκλεισε τελικά στο 2-0 υπέρ της Εθνικής.

Ιρλανδία (Στίβεν Κένι): Μπαζούνου, Ντόχερτι, Κόλινς (46’ Μάνινγκ), Ντάφι, Σκέιλς, Μπράουν (70’ Τζόνστον), Κάλεν, Ογκμπένε (85’ Άιντα), Σμόλμπον (70’ Ρόμπινσον), Νάιτ, Φέργκιουσον.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (64’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μπακασέτας (87’ Σιώπης), Μασούρας (87’ Κουλιεράκης), Πέλκας (64’ Χατζηγιοβάνης), Γιακουμάκης (70’ Ιωαννίδης).