Εθνική Ελλάδας: Νίκησε την Ιρλανδία… και τώρα Γαλλία

Συνέχισε στις νίκες η Εθνική Ελλάδας, επικρατώντας της Ιρλανδίας.

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε με 2-1 την Ιρλανδία στη «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» για την τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ συνέχισε στα θετικά αποτελέσματα στον 2ο προκριματικό όμιλο και έφτασε τις 2 στις 2 νίκες και τους 6 βαθμούς (τη δεύτερη αγωνιστική είχε ρεπό) ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Σκόρερ της «γαλανόλευκης» ο Τάσος Μπακασέτας στο 15’ με πέναλτι και ο Γιώργος Μασούρας στο 49’. Για τους Ιρλανδούς ισοφάρισε προσωρινά ο Νέιθαν Κόλινς στο 28’.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Ιρλανδία, καθώς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Ματ Ντοχέρτι με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Επόμενος αγώνας της Εθνικής, την προσεχή Δευτέρα (19/6) κόντρα στη Γαλλία εκτός έδρας.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε την Εθνική ο Γκουστάβο Πογιέτ, με τον Βλαχοδήμο στο τέρμα, Μπάλντοκ, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο, Τσιμίκα στην άμυνα, Κουρμπέλη, Μπακασέτα, Μάνταλο στο κέντρο, Μασούρα, Πέλκα, Παυλίδη επιθετική τριπλέτα.

Στο 4’ ο Μάνταλος έκανε την κούρσα από τον άξονα, άνοιξε αριστερά για τον Τσιμίκα που σέντραρε για τον Μπακασέτα, που με κεφαλιά κέρδισε κόρνερ. Στην εκτέλεση, η μπάλα έφτασε στον Μαυροπάνο που έπιασε το γυριστό σουτ, αναγκάζοντας τον Μπαζούνου να διώξει σε νέο κόρνερ. Εκεί, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, που αφού απέφυγε τον αντίπαλό του σούταρε και πήρε άλλο ένα κόρνερ.

Στο 7’ ο Μπακασέτας έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Μπαζούνου να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 14’ ύστερα από σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ο’Ντάουντα, με τον διαιτητή αφού πήγε να δει τη φάση στο VAR καταλόγισε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάσος Μπακασέτας στο 15’ ευστοχώντας για το 1-0.

Ωστόσο στο 27’ η Ιρλανδία έφτασε στην ισοφάριση. Ύστερα από κόρνερ από πλευράς Ιρλανδίας, ο Κόλινς σκόραρε από κοντά κάνοντας το 1-1.

Στο 34’ ο Μπακασέτας σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Μπαζούνου να μπλοκάρει σε δύο χρόνους.

Στο  42’ ο Πέλκας πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα να μπλοκάρει. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μάνταλος σούταρε από μακριά, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Εθνική πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 49’ ο Μπακασέτας έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Μασούρα, που με δεξί εξωτερικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 72’ ο Κόλινς σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, με τον Βλαχοδήμο να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Στο 79’ ο Φούντας βγήκε σε αντεπίθεση από δεξιά, έσπασε στον Γιακουμάκη που σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 90’+3’ ο Ντοχέρτι σούταρε, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει.

Και λίγο μετά, σε μια στιγμή έντασης μεταξύ των ποδοσφαιριστών, ο Ντόχερτι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μπακασέτας (90’+4’ Τζαβέλας), Μάνταλος (90’ Σιώπης), Μασούρας, Πέλκας (71’ Φούντας), Παυλίδης (71’ Γιακουμάκης)

Ιρλανδία (Στέφεν Κένι): Μπαζούνου, Κόλινς, Έγκαν, Λένιχαν (89’ Πάροτ), Ντοχέρτι Ο’Ντόουντα(53’ ΜακΚλίν), Κουλέν, Μολούμπι (80’ Ομπαφέμι), Σμόλμποουν (53’ Νάιτ),  Άινταχ (46’ Τζόνστον), Φέργκιουσον