Εθνική Ελλάδος: Εύκολη νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο με “όπλο” την καλή άμυνα

Η Εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε, στον πρώτο της αγώνα το Παγκόσμιο Κύπελλο, το Μαυροβούνιο το οποίο κατάφερε να κερδίσει με σκορ 85-60.

Οι υποχρεώσεις της «Επίσημης Αγαπημένης» ξεκίνησαν με το δεξί κόντρα στο Μαυροβούνιο, η οποία κατάφερε να πάρει μια άνετη νίκη με 85-60. Οι Έλληνες διεθνείς έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ και ανάγκασαν του αντιπάλους τους να μην μπορέσουν να μπουν στο ματς όπως θα ήθελαν και να μην καταφέρουν ουσιαστικά σε καμία στιγμή του αγώνα να δυσκολέψουν τους Έλληνες.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου με έβγαλαν περίσσια ενέργεια στην άμυνα, κάτι το οποίο τους βοήθησε να κάνουν τη διαφορά από την αρχή του αγώνα. Από την άλλη, οι παίκτες του Μαυροβουνίου στο πρώτο μισό του αγώνα δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να έχουν σκοράρει μόνο 16 πόντους. Στη συνέχεια η διαφορά ήταν μεγάλη και το ματς συνέχισε να πηγαίνει με το ρυθμό που είχε υποβάλλει η Εθνική Ελλάδος.

Το Μαυροβούνιο παρά τη δυναμική που διαθέτει μέσα στη ρακέτα, δεν δυσκόλεψε την Εθνική, η οποία «χτύπησε» εκεί με τους Πρίντεζη (16π.), Παπαγιάννη(15π., 9ριμπ.), Μπουρούση (12π.) και Αντετοκούνμπο (10π., 7ριμπ.) να κυριαρχούν και να οδηγούν την Ελλάδα. Διψήφιος μεν αλλά όχι αρκετός δε, ο Βούτσεβιτς (12π. με 6/15 σουτ) για το Μαυροβούνιο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες με το ξεκίνημα του αγώνα ήταν άστοχες με το σκορ να ανοίγει έπειτα από ενάμιση λεπτό, με 1/2 βολές του Νικ Καλάθη, 1-0 (8’). Η Εθνική μας ομάδα παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα έκανε το 5-2 με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (5’).Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έπειτα από καλάθι του Βούτσεβιτς, έκανε το 7-4 (6’). Τρομερή συνεργασία του Γιάννη Μπουρούση με τον Ιωάννη Παπαπέτρου, με τον δεύτερο να αφήνει τη μπάλα στο καλάθι για το 9-4 (7’). Με floater σουτ, ο Κώστας Σλούκας έκανε το 13-4 (8’). Ο Ντέρεντ Νίνταμ με τρίποντο έφτασε το σκορ στο 15-7 (9’). Έπειτα από 2 εύστοχες βολές του Γιώργου Πρίντεζη και δίποντο του Πέταρ Πόποβιτς, το σκορ διαμορφώθηκε σε 17-9, όπου ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 2 εύστοχες βολές έκανε το 19-9 (11’). Στη συνέχεια, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 21-9 (12’). Ο Μάρκο Τοντόροβιτς με ανάποδο λέι απ έκανε το 23-11 (13’). Μετά από πολύ καλή συνεργασία της Εθνική μας, βρέθηκε ελεύθερο σουτ για τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος ευστόχησε για το 26-11 (14’). Με ένα πολύ δυνατό κάρφωμα, ο Γιώργος Παπαγιάνης έκανε το 28-11 (15’). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Γιώργο Πρίντεζη, 31-13 (15’). Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, 33-16 (16’). Με 2 ελεύθερες βολές από τον Γιώργο Πρίντεζη και ακόμα δύο από τον Ιωάννη Παπαπέτρου, το σκορ έφτασε στο 37-16 (17’). Ο Γιάννης Μπουρούσης ευστόχησε και αυτός σε σουτ τριών πόντων, 40-16 (19’). Με 2 εύστοχες βολές ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε το 42-16, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Νίκολα Βούτσεβιτς ευστόχησε σε σουτ 2 πόντων, 42-18 (21’). Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με floater έκανε το 42-20 (21’). Μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Κώστας Παπανικολάου με λέι απ έκανε το 44-20 (22’). Ακόμα ένα τρίποντο έβαλε ο Γιάννης Μπουρούσης, 47-20 (22’). Με hook σουτ ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έκανε το 47-23 (24’). Ο Γιάννης Μπουρούσης με εύκολο σουτ έκανε το 51-25 (25’). Οι Μαυροβούνιοι με δύο γρήγορους αιφνιδιασμούς μείωσαν σε 51-31 (26’). Στη συνέχεια, με πολύ όμορφη δημιουργία του Κώστα Σλούκα, ο Γιάννης Μπουρούσης, έκανε το 55-33 (27’). Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με λέι απ ανέβασε το σκορ 59-33 (28’). Ακόμα μια όμορφη κυκλοφορία της μπάλας από τους Έλληνες, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να καρφώνει ανενόχλητος, 61-35 (29’). Ο Σουάντ Σέχοβιτς, ευστόχησε σε τρίποντο, 61-38 (29’). Το σκορ έπειτα από 30 λεπτά αγώνα διαμόρφωσε ο Γιώργος Παπαγιάννης με δυνατό κάρφωμα, 63-38.

Ο Μίλικο Μπιέλιτσα με λέι απ έκανε το 63-40 (31’). Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, 70-40 (32’). Ακόμα ένα τρίποντο στον αγώνα, αυτή τη φορά από τον Μίλικο Μπιέλιτσα, 70-43 (33’). Σε τρίποντο ευστόχησε και ο Θανάσης Αντετοκύνμπο, 73-43 (34’). Το Μαυροβούνιο με 4 βολές έκανε το 73-47 (35’). Δίποντο από τη γραμμή των βολών πέτυχε ο Γιώργος Παπαγιάννης, 75-47 (36’). Ο Γιαννο΄λυης Λαρεντζάκης ευστόχησε σουτ δύο πόντων, 76-49 (37’). Τρίποντο από τον Πέταρ Πόποβιτς για το 78-52 (38’). Δυνατό κάρφωμα από τον Γιώργο Παπαγιάννη ο οποίος κέρδισε και συμπληρωματική βολή, στην οποία ευστόχησε, 81-52 (38’). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο κέρδισε στα πόδια τον προσωπικό του αντίπαλο και τελείωσε τη φάση με ανάποδο λέι απ, 83-54 (39’). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Μίλικο Μπιέλιτσα και το σκορ έφτασε στο 85-58 (39’). Το τελευταίο καλάθι του αγώνα πέτυχε στον αιφνιδιασμό ο Πέταρ Πόποβιτς, όπου διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 85-60.

Ο παίκτης-κλειδί του αγώνα ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 18 λεπτά συμμετοχής. Ήταν η έκπληξη του σημερινού αγώνα και ένας σημαντικός λόγος της σημερινής εύκολης νίκης της Εθνικής.

Το ματς κρίθηκε στην αμυντική διάθεση και αποτελεσματικότητα της Ελλάδας που έκανε τη διαφορά. Κι αυτό γιατί ακόμα στο κακό επιθετικά ξεκίνημα, η άμυνα ήταν εκεί και οι παίκτες του Σκουρτόπουλου ανάγκασαν το Μαυροβούνιο να μην βρει τις λύσεις που ήθελε, ενώ σκόραραν μόλις 9 και 7 πόντους σε πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα η Εθνική με σοβαρότητα δεν είχε κανένα πρόβλημα να ξεκινήσει με νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 10 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα σε 16’00”), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1), Μπουρούσης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης 2 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες), Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 4, Πρίντεζης 16 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 4, Βασιλόπουλος.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μίτροβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 5 (1/5 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1 τρίποντο, 3/10 σουτ, 5 ασίστ), Νίνταμ 5 (1/5 τρίποντα), Πόποβιτς Α., Πόποβιτς Π. 11 (1), Ράντοντσιτς, Ράντοβιτς 2, Σέχοβιτς Σουάντ 3 (1/4 τρίποντα), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Τοντόροβιτς 2, Βούτσεβιτς 12 (6/14 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 27/41 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 13/15 βολές, 42 ριμπάουντ (34+8), 23 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα, 7 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Μαυροβουνίου: 18/48 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 9/13 βολές, 30 ριμπάουντ (18+12), 13 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Η Ελλάδα θα παίξει με τη Βραζιλία (3/9 στις 15:00 ώρα Ελλάδας), ενώ το Μαυροβούνιο θα παλέψει με τη Νέα Ζηλανδία σε έναν πρόωρο τελικό επιβίωσης για τις δύο ομάδες (3/9 στις 11:00 ώρα Ελλάδας).