Εθνική Ελλάδος: “Έπαιξε με τη φωτιά” αλλά πήρε τη νίκη επί της Βουλγαρίας

Η Εθνική Ελλάδος ανδρών αντιμετώπισε στο “Δημήτρης Τόφαλος” τη Βουλγαρία, για την πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ του 2021. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 73-63.

Οι Έλληνες διεθνείς έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι στον αγώνα, χωρίς όμως να “καθαρίζουν” ουσιαστικά τον αγώνα. Έτσι οι Βούλγαροι κατάφεραν λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα να μειώσουν στους 2 πόντους και να βάλουν την Ελλάδα σε “μπελάδες”. Τελικά οι Έλληνες πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ.

Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 19 πόντους. Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του  Χρυσικόπουλου, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους. Για τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Ντιμιτρόφ και Μποστ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Μποστ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-10 (4′). Οι Βούλγαροι έψαχναν συνέχεια σουτ από την περιφέρεια, καθώς δεν είχαν κορμιά να κοντράρουν στη ρακέτα εκείνα των Ελλήνων. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο να γυρίσουν το σκορ στο υπέρ τους 19-17, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Χρυσικόπουλου.

Ένα επιθετικό ριμπάουντ έδωσε την ευκαιρία στον Αγραβάνη να σκοράρει και να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα 3 πόντων, 31-28 (15′). Οι παίκτες του κόουτς Σκουρτόπουλου, έδειξαν μεγαλύτερη υπομονή στην επίθεση και τροφοδοτώντας τον Καββαδά, έφτασαν για πρώτη φορά στο +5, με το σκορ στο 37-32 (18′). Ο Μποχωρίδης ήταν αυτός που πέτυχε το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το σκορ σε 40-34.

Ο Μποχωρίδης έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι εκείνη τη στιγμή στην Εθνική (+8), καθώς με εύστοχο σουτ έκανε το 45-37 (23′). Ο Κατσίβελης με το πρώτο του καλάθι έφτασε τη διαφορά στους 9 πόντους, όμως στη συνέχεια η απάντηση ήρθε από τον Μποστ, ο οποίος έκανε το 49-43 (25′). Ο Λαρεντζάκης με υριπονρι έδωσε και πάλι προβάδισμα 8 πόντων στην Ελλάδα και έκανε το 54-46, το οποίο ήταν το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε για πρώτη φορά στο +10, δείχνοντας ότι σταδιακά “καθάριζε” το ματς, 56-46 (32′). Οι Βούλγαροι κατάφεραν να μειώσουν και να αντιδράσουν αμέσως, καθώς με τρίποντο έφτασαν το σκορ στο 62-57 (35′). Ο Μποστ πέτυχε το 4ο του τρίποντο και μείωσε σε 64-60 (36′). Ο Ντιμιτρόφ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της εθνικής άμυνας και με λέι απ έκανε το 64-62, κάνοντας το ματς ντέρμπι (37′). Ο Χρυσικόπουλος με εξαιρετική κίνηση ευστόχησε και έδωσε “ανάσα” στην Εθνική, κάνοντας το 68-62 (38′). Στη συνέχεια ο Κατσίβελης με τρίποντο “τελείωσε” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, 73-62 (39′). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Μποχωρίδης 19 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 13 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (0/4 τρίποντα), Αγραβάνης 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαλούστρος, Σκορδίλης.

Βουλγαρία (Μπαρτσόφσκι): Αβράμοφ 1 (0/8 σουτ, 1/2 βολές), Μποστ 14 (4/11 σουτ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντιμιτρόφ 15 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κοστόφ 3 (1/6 σουτ), Μίντσεφ 10 (1), Γκεοργκίεφ 2, Ιβάνοφ (0/5 σουτ), Μαρτίνοφ 10 (2), Βακλίνοφ 8 (8 ριμπάουντ), Ζαχάριεφ (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ).