Εθνική Ελλάδος: Με Παυλίδη “καθάρισε” την Ονδούρα

Θετικά συμπεράσματα και νίκη της Εθνικής Ελλάδος επί της Ονδούρας σε φιλική αναμέτρηση, με πρωταγωνιστή τον Παυλίδη

Η Εθνική ομάδα επικράτησε με 2-1 της Ονδούρας στο γήπεδο της Τούμπας, σε φιλική αναμέτρηση.

Ο Φαν’τ Σχιπ με αρκετές αλλαγές, παρουσίασε ένα επιθετικό σύνολο και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, έφτασε στη νίκη, λίγο πριν το παιχνίδι με τη Γεωργία για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα τέρματα της Ελλάδας πέτυχαν ο Παυλίδης με δύο προσωπικά γκολ (14′, 59′), ενώ η Ονδούρα είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ροντρίγκες (40′). Δοκάρι είχε ο Μάνταλος, ενώ ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Αλεξανδρόπουλος.

Επίσης, τον αγώνα παρακολούθησε και ο νέος πρόεδρος της ΕΠΟ, Θοδωρής Ζαγοράκης, μαζί με τον Βαγγέλη Γραμμένο.

Η Ονδούρα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πίεζε ψηλά και ασφυκτικά την Ελλάδα, θέλοντας να αιφνιδιάσει και να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος της άμυνας της Εθνικής.

Παρόλ’ αυτά, στην πρώτη της ευκαιρία η Εθνική ομάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό. Ο Φορτούνης από τα δεξιά με ωραία σέντρα στο σημείο του πέναλτι βρήκε τον Παυλίδη, ο οποίος με ωραίο πλασέ, έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η Ελλάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στο 19ο λεπτό μετά από όμορφη ομαδική συνεργασία, ο Γιακουμάκης έβγαλε τον Τζόλη απέναντι στον Μένιγιαρ, αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, καθώς το σουτ του πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Η Ελλάδα είχε μεγάλη ευκαιρία στο 31ο λεπτό, με τον Μάνταλο να σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.

Στο 34′ νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Φαν’τ Σχιπ, όμως μετά από φάση διαρκείας ο Τζόλης μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 38′ η Ονδούρα απείλησε με τον Μπένγκστον, όμως το σουτ μέσα από την περιοχή, κατέληξε στα χέρια του Διούδη.

Δύο λεπτά αργότερα η Ονδούρα έφτασε στην ισοφάριση, μετά από το δυνατό φάουλ του Φλόρες, η μπάλα βρήκε στο τοίχος, αλλά στρώθηκε στον Ροντρίγκες, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ, έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με την Ελλάδα να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να είναι δραστήρια, αλλά η Ονδούρα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο δεύτερο μέρος και στο 55′ η Ονδούρα είχε καλή στιγμή, όμως η κεφαλιά του αμαρκάριστου Μπένγκστον πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Διούδη.

Στο 59′ η Εθνική πήρε κεφάλι στο σκορ, μετά από σέντρα του Μασούρα από τα αριστερά, ο Παυλίδης με κεφαλιά, νίκησε τον Μένιγιαρ και σημείωσε το 2-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μασούρας είχε ευκαιρία να σκοράρει, όμως το πλασέ του το έδιωξε ο Άλβαρες λίγο πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, αλλά η Ονδούρα πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο για την ισοφάριση. Στο 93′ έφτασε κοντά με τον Φιγκερόα, αλλά η κεφαλιά πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Κίτρινες: Σβάρνας, Τζόλης – Μεχία, Φιγκερόα

Ελλάδα (Φαν’τ Σxιπ): Διούδης, Μαυρίας, Σβάρνας, Μαυροπάνος, Κυριακόπουλος, Σιώπης, Μάνταλος (83′ Μπακασέτας), Φορτούνης (46′ Λημνιός), Τζόλης (46′ Μασούρας), Γιακουμάκης (46′ Δουβίκας), Παυλίδης (62′ Γιαννούλης)

Ονδούρα (Φαμπιάν Κόιτο): Μένιγιαρ, Ροντρίγκες, Φιγκερόα, Νούνιες (46′ Λόπες), Περέιρα, Άλβαρες, Μεχία (62′ Τόρο), Ακόστα (62′ Λόπες), Φλόρες, Μπένγκστον (62′ Βελάσκες), Έλις