Εθνική Ελλάδος: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε από την Ισπανία

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από την Ισπανία και απώλεσε τις τελευταίες ελπίδες που είχε για την συμμετοχή της στα μπαράζ.

Για την 9η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ, η Ελλάδα ηττήθηκε με 0-1 από την Ισπανία στο ΟΑΚΑ, χάρη σε πέναλτι του Σαράμπια στο 26′ και βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου, μετά την ήττα της Σουηδίας στη Γεωργία με 2-0.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο, η Ισπανία είχε την κατοχή όμως ήταν ακίνδυνη λόγω την εξαιρετικής αμυντικής συμπεριφοράς των Ελλήνων διεθνών.

Στο 21ο λεπτό η Εθνική μας ομάδα είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Μασούρα. Ο Παυλίδης έκανε την κάθετη στον Μασούρα, αυτός βγήκε στην πλάτη της άμυνας, με δυνατό σουτ νίκησε τον Σιμόν αλλά ο Έλληνας επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν εκτεθειμένος και ορθώς ακυρώθηκε το τέρμα.

Τρία λεπτά αργότερα η Ισπανία κέρδισε πέναλτι και άνοιξε το σκορ με τον Σαράμπια. Η Ισπανία κέρδισε κόρνερ, ο Ινίγκο Μαρτίνεθ βρέθηκε απέναντι στον Βλαχοδήμο, ο Γιαννούλης του έκανε φάουλ και ο Σαράμπια που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία και τον Βλαχοδήμο στην δεξιά.

Στο 35′ ο Μοράτα πέρασε Τζαβέλλα και Γούτα σούταρε αλλά ο Βλαχοδήμος με το σώμα είπε “όχι” στον στράικερ της Γιουβέντους.

Στο 49′ ο Σαράμπια βρέθηκε εκτός περιοχής έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε εστία.

Στο 68ο λεπτό η Ισπανία βγήκε σε αντεπίθεση ο Όλμο έκανε την μπαλιά στο Ροντρίγκο αυτός συνέκλεινε από τα αριστερά έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 79′ η Τσιμίκας εκτέλεσε φάουλ, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά αλλά όχι γεμάτα όμως δεν βρήκε εστία.

Σκόρερ: Σαράμπια 26′

Κάρτες: Σιώπης 33′, Τσιμίκας 55′, Γούτας 59′, Τζαβέλλας 93′ – Σαράμπια 48′, Καρβαχάλ 79′

Ελλάδα (Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Τζαβέλλας, Γούτας, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης(78′ Πέλκας), Σιώπης, Μάνταλος, Μασούρας(46′ Τζόλης), Παυλίδης(46′ Δουβίκας)

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Ίνιγκο Μαρτίνεθ(89′ Αθπιλικουέτα), Λαπόρτ, Γκαγιά, Γκάβι(65′ Μπουσκέτς), Ρόδρι, Κόκε, Ντε Τομάς(57′ Ροντρίγκο), Μοράτα(65′ Φορνάλς), Σαράμπια(57′ Όλμο)