Εθνική Ελλάδος: Πρωτιά με 4Χ4 και άνοδος στη League B

Η Εθνική Ελλάδος νίκησε το Κόσοβο, καθάρισε την πρώτη θέση και ανέβηκε στη League B

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε 2-0 του Κοσόβου στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 4η αγωνιστική του 2oυ γκρουπ για τη League C στο Nations League.

Τα τέρματα πέτυχαν ο Γιακουμάκης και ο Μάνταλος.

H Ελλάδα πέτυχε το 4Χ4, έφτασε τους 12β, εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο και ανέβηκε στη League B. Επίσης, θα διεκδικήσει μέσω των πλέι οφ ένα απευθείας εισιτήριο για το EURO 2024, εφόσον δεν κατακτήσει πρόκριση από τα προκριματικά.

Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις στις 24/9, με την Ελλάδα να φιλοξενείται στην Κύπρο, ενώ τρεις ημέρες αργότερα (27/9) η ομάδα του Πογέτ θα υποδεχθεί τους Βορειοϊρλανδούς.

O Παυλίδης κατέγραψε την πρώτη τελική του αγώνα στο 12΄, με ένα σουτ που έστειλε την μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα σουτ του Μπακασέτα έβγαλε ο Μούριτς, που στάθηκε πάντως τυχερός στο 21΄ και στο 28΄, καθώς τα ωραία σουτ των Σιώπη και Μπακασέτα αντίστοιχα πέρασαν μόλις άουτ.

Στο 32΄ ο Χατζηγιοβάνης μπήκε από δεξιά στην περιοχή αλλά ο Μούριτς με έγκαιρη έξοδο τον πρόλαβε και μπλόκαρε, ενώ στο 41ο λεπτό χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, όταν ολομόναχος ο Μπακασέτας σούταρε από θέση τετ α τετ κι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη η Εθνική συνέχισε να ασκεί πίεση και στο 71ο λεπτό ο Μάνταλος σέντραρε από αριστερά και με κεφαλιά του Γιακουμάκη έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η Ελλάδα διατήρησε το προβάδισμα, κάτι που πέτυχε χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, αφού το Κόσοβο προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με σέντρες και γεμίσματα.

Στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων και με τον Μούριτς στην επίθεση, ο Μάνταλος χρίστηκε και σκόρερ πλασάροντας στην αντεπίθεση σε άδεια εστία.

Κίτρινες: Γιακουμάκης, Μάνταλος, Βλαχοδήμος – Κριεζίου

Ελλάδα (Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Μπακασέτας (85΄ Αλεξανδρόπουλος), Σιώπης, Μπουχαλάκης (77΄ Κουρμπέλης), Χατζηγιοβάνης (46΄ Μάνταλος), Μασούρας (85΄ Γιαννούλης), Παυλίδης (59΄ Γιακουμάκης).

Κόσοβο (Ζιρές): Μούριτς, Ντομγκιόνι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι, Μπιτίγκι (77΄ Ζενέλι), Μουσλία (59΄ Ιντρίζι), Μπερίσα, Ρουντάνι (46΄ Λοσάι), Μουρίκι, Ρασίτσα.