Εθνική Ελλάδος: Ξεκίνημα με το “αριστερό” κόντρα στη Μ. Βρετανία

Η Εθνική Ελλάδος δέχτηκε την ήττα από τη Μ. Βρετανία και ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά

Η Εθνική Ελλάδος μπήκε με το “αριστερό” στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου χάνοντας με 78-69 από τη Μ. Βρετανία στο Νιούκαστλ, παρότι βρέθηκε μπροστά με 33-48.

Αν και προηγήθηκε με 15 πόντους στην έναρξη της τρίτης περιόδου, η Εθνική ηττήθηκε από τη Μεγάλη Βρετανία στο Νιούκαστλ και άρχισε με ήττα τη συμμετοχή της στην πρώτη προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 19 και ο Νίκος Γκίκας με 14 πόντους ξεχώρισαν από την Εθνική. Ο Τέντι Οκερέαφορ με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα ηγήθηκε των Βρετανών.

Ο αγώνας

Η Μεγάλη Βρετανία είχε επαφή στο σκορ καθώς η Έλληνες δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στην αρχή της αναμέτρησης. Οι πόντοι του Δημήτρη Αγραβάνη ήταν σημαντικοί, αλλά το υπέρ της 18-13 ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η “γαλανόλευκη” στην πρώτη περίοδο.

Χάνοντας τον ρυθμό της στην επίθεση και παραμένοντας ευάλωτη αμυντικά, η Εθνική είδε τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 29-24 (14′). Όταν ήρθε η βελτίωση στα μετόπισθεν, ήρθε και το προσπέρασμα, με 29-30, χάρη σε σερί 0-6. Οι Έλληνες διεθνείς κράτησαν τη Μεγάλη Βρετανία σε μόλις τέσσερις πόντους στα τελευταία 8:12 της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο στο +5, 33-38.

Η απαιτούμενη συνέχεια ήρθε μέσα από το μακρινό σουτ του Νίκου Γκίκα, που συνδυαστικά με την προσπάθεια στο πίσω μέρος του παρκέ έφεραν ένα 10-0 προτού συμπληρωθούν 2 λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο, 33-48 (22′). Το τάιμ άουτ του Μαρκ Στιούτελ αφύπνισε τους παίκτες του που με οδηγό τον Νέλσον ψαλίδισαν γρήγορα τη διαφορά στους επτά, 43-50 και με τρίποντο του Οκερέαφορ έφτασαν σε απόσταση σουτ, 48-51. Το γκολ-φάουλ του Αγραβάνη και το τρίποντο του Κατσίβελη έδωσαν κάποιες ανάσες στην ελληνική ομάδα, που όμως συνέχισε να πληγώνεται από τα τρίποντα του Οκερέαφορ, με το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά να είναι στο 56-57.

Οι κακές ελληνικές επιθέσεις και ο οίστρος του Οκερέαφορ έδωσαν την ευκαιρία στη Μεγάλη Βρετανία να περάσει μπροστά, 61-57 (32′). Η Εθνική αντί να διαχειριστεί με ψυχραιμία το ματς και την ανατροπή έκανε το ακριβώς αντίθετο. Επιθετικά εγκλωβισμένη, δεν βρήκε ψυχολογία από την άμυνα και το νέο 9-0 των Βρετανών έγινε ταφόπλακα στις φιλοδοξίες για διπλό στο Νιούκαστλ. Το 78-69 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69

Μεγάλη Βρετανία: Ολασένι 13(5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3, Οκερέαφορ 19(4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέλσον 10(2/5 τρίποντα, 7 ριμπόυντ, 6 ασίστ), Φίλιπ 16(2/4τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάμιλτον 8, Μόκφορντ 4, Κλαρκ 2, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Ογκουνλέγε

Ελλάδα: Κατσίβελης 5, Αγραβάνης 19(5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μουράτος 4, Γιαννόπουλος 2(0/4 τρίποντα), Σαλούστρος 3(1), Ρογκαβόπουλος 6(9ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος, Καββαδάς 4(1/4δ, 2 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 3, Γόντικας 4, Γκίκας 14(1/1δ, 4/9τρίποντα), Λούντζης 5(1τρ)

Μεγάλη Βρετανία-ομαδικά στατιστικά: 19/41 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 13/17 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά, 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα

Ελλάδα-ομαδικά στατιστικά: 17/33 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά, 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα