Εθνική Ελλάδος: Ξεκούραστη νίκη – πρόκριση επί της Μεγάλης Βρετανίας

Στην 3η της νίκη έφτασε η Εθνική Ελλάδος στο Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησε με ευκολία επί της Μεγάλης Βρετανίας.

Η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 77-93, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Ευρωμπάσκετ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το 3 στα 3, ενώ κατάφερε να ξεκουράσει πολλούς από τους βασικούς της παίκτες και κυρίως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Η ”γαλανόλευκη” έφτασε στην επικράτηση, κάνοντας πολύ καλό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, σε άμυνα και επίθεση, με τους Σλούκα και Παπαγιάννη να δείχνουν τον δρόμο.

Οι δυο αυτοί παίκτες έδειξαν ότι έχουν ξεπεράσει τα προβλήματα τραυματισμού, που τους ταλαιπωρούσαν και μαζί με τους Παπανικολάου-Λούντζη, βοήθησαν πολύ για τη νίκη.

Επόμενο εμπόδιο, αυτό της Ουκρανίας το απόγευμα της Τρίτης 6 Σεπτεμβρίου στις 18:00. Αυτό θα είναι το τέταρτο ματς της φάσης των ομίλων, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αναμένεται να παίξει απέναντι στον Άλεξ Λεν.

Η Μεγάλη Βρετανία μπήκε στην αναμέτρηση με πολύ όρεξη, φτάνοντας να είναι μπροστά ακόμα και με 7 πόντους διαφορά με το σκορ στο 15-8 (6’). Οι Έλληνες ωστόσο έφτασαν σε ένα φοβερό σερί 16-0, ανατρέποντας το σκορ σε 15-24, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 17-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Ελλάδα έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έκανε το 22-32. Στη συνέχει οι Άγγλοι μείωσαν σε 35-39, βάζοντας την Ελλάδα σε σκέψεις. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-46.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Άγγλοι, συνέχισαν να πιέζουν την Ελλάδα και να μην παραδίνονται, με το σκορ στο 50-53 (24’). Οι Μεγάλοι Βρετανοί έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τον 1 πόντο, στη συνέχεια όμως ο Σλούκας με ένα τρίποντο έκανε το 52-58 (16’). Η διαφορά μεγάλωσε και το σκορ έφτασε στο 54-63 (17’). Οι Έλληνες έφτασαν με αρκετή ευκολία μετά από ένα ξέσπασμα και πάλι σε διψήφια διαφορά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-71.

Η Ελλάδα ήθελε να τελειώσει το ματς στην τελευταία περίοδο, κάτι στο οποίο έχτισε, καθώς βρέθηκε στο +20 λίγα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (36’). Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε σε 77-93, με την Ελλάδα να πανηγυρίζει την 3η της νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93

Μεγάλη Βρετανία (Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Κλαρκ 11 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Χέσον 13 (4/14 σουτ), Λοτιέ-Ογκουνλέγε, Μόκφορντ 3 (1), Νέλσον 17 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολασένι 8 (11 ριμπάουντ), Σόκο 12 (3/5 δίποντα, 6/9 βολές), Βαν Όστρουμ, Γουίτλ 9 (1), Γούιλαν 2

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 5 (1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 7 (1), Λούντζης 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 17 (8/11 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 27:24), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21 (3/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μεγάλης Βρετανίας: 19/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18/23 βολές, 43 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 16 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 23/37 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 11/13 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 27 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 12 λάθη