Εθνική Ελπίδων: Άνετη νίκη επί των Ν. Φερόε

Η Εθνική Ελπίδων δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στα Νησιά Φερόε

Η Εθνική Ελπίδων επικράτησε 3-0 των Νησιών Φερόε στο “Θεόδωρος Κολοκτρώνης” της Τρίπολης, για την 9η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του EURO U-21.

Σκόρερ οι Χρήστος Τζόλης, Γιώργος Κούτσιας, Νίκος Ζουγλής. Επόμενος αγώνας με Πορτογαλία και πάλι στην Τρίπολη.

Η Εθνική άνοιξε το σκορ στο 5΄ με πλασέ του Τζόλη από κάθετη πάσα του Καραμπέρη. Στο 19ο λεπτό ο σκόρερ της Εθνικής νικήθηκε από τον Πέτερσεν σε τετ α τετ και στο 21ο η κεφαλιά του Κούτσια πέρασε λίγο άουτ.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η Εθνική διεύρυνε το προβάδισμα της σημειώνοντας δύο γκολ σε 6 λεπτά. Αρχικά στο 51′ ο Γιώργος Κούτσιας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι μετά από σέντρα του Ζουγλή και λάθος απομάκρυνση του Πέτερσεν και στο 57′, σε μια εξαιρετική αντεπίθεση, ο Ζουγλής εκτέλεσε εύστοχα στο πλαϊνό δίχτυ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στο 80ο λεπτό αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Γιώργος Κούτσιας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική Ομάδα είναι τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου στις 16:00 με αντίπαλο την ισχυρή Πορτογαλία και πάλι στο γήπεδο της Τρίπολης (ελεύθερη είσοδος, live streaming από το epo.gr), σε μια εξαιρετικά κρίσιμη αναμέτρηση για την εξέλιξη του 7ου προκριματικού ομίλου.

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Τσοπούρογλου (46′ Κουρφαλίδης), Κωνσταντόπουλος, Κωστής (69′ Παναγιώτου), Κίτσος, Κρυπαράκος, Καραμπέρης, Δαρέλας (87′ Νιάρχος) , Ζουγλής (69′ Μπελεβώνης), Τζόλης (87′ Παναγίδης), Κούτσιας.

Νησιά Φερόε (Έιντιουν Κλακστάιν): Πέτερσεν, Γιοχάνεσεν (87′ Κάλσμπεργκ), Πέτερσεν, Ρούσμποργκ, Μπρούνι (46′ Άγκανρσον), Όρεγκαρντ (75′ Έλινγκσγκάρντ), Νταμ, Νίλσεν (63′ Όλσεν), Σάμουελσεν (63′ Σόρενσεν), Μπάρερσον, Μνένι.