Εθνική Ελπίδων: Δύσκολη νίκη επί της Ισλανδίας

Νίκη της Εθνικής Ελπίδων επί της Ισλανδίας και ελπίζει σε πρόκριση στην τελική φάση του Euro

Η Εθνική Ελπίδων επικράτησε με 1-0 της Ισλανδίας στο γήπεδο “Θ. Κολοκοτρώνης” και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Σκόρερ του μοναδικού γκολ ο Γιάννης Μιχαηλίδης στο 37΄ με εύστοχο πέναλτι.

Το πέναλτι κέρδισε ο Μπότος από τον Πάλμασον που τον τράβηξε και τον έριξε εντός περιοχής, ύστερα από πάσα του Μιχαϊλίδη στην πλάτη της ισλανδικής άμυνας. Η Ελλάδα αγωνίστηκε με δέκα σε ολόκληρο το β΄ ημίχρονο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Κανελλόπουλου στο 46΄. Οι Ισλανδοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 71΄, όταν ο Βίλουμσον αστόχησε (δοκάρι και άουτ) στο πέναλτι που κέρδισε ο Μπιάρκασον από τον Ζαγαρίτη.

Η Εθνική είχε δύο ακόμη κλασσικές ευκαρίες για γκολ, με τετ α τετ του Ευθύμη Χριστόπουλου στο 43΄ από κάθετη του Μπότου (έδιωξε ο Πάλμασον) και στο 75΄ όταν ο Τερεζίου πέρασε ωραία στον Ζαγαρίτη, το διαγώνιο πλασέ του οποίου έφυγε άουτ. Στο 90+2΄ ο Τζολάκης πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση σε πλασέ του Μάγκνουσον από τη μικρή περιοχή και κράτησε τη νίκη της Εθνικής Ελπίδων.

Ελλάδα (Σίμος): Τζολάκης, Μιχαηλίδης, Ι. Χριστόπουλος, Διαμαντής, Ζαγαρίτης, Τσιγγάρας (77΄ Θυμιάνης), Σουρλής (86΄ Αθανασακόπουλος), Κανελλόπουλος, Λύρατζης, Μπότος, Ευθ. Χριστόπουλος (67΄ Τερεζίου)

Ισλανδία (Σνόρι Γιόνασον): Αντρέσον, Αντρασον, Φρίντρικσον (72΄ Ινγκασον), Πάλμασον, Μπιάρκασον (83΄ Βαλγκέιρσον), Χεϊμισον (83΄ Οσκαρσον), Χάραλντσον, Χλίνσον, Θόρνταρσον, Μπάρκαρσον , Βίλουμσον (72΄ Μάγκνουσον)