Εθνική γυναικών μπάσκετ: Ηττήθηκε από την Ισπανία, προκρίθηκε στα νοκ-άουτ

Η Εθνική γυναικών ηττήθηκε από την Ισπανία και θα διεκδικήσει κόντρα στην Τσεχία την είσοδο της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική γυναικών του μπάσκετ αν και πάλεψε γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 76-60 στον τρίτο και τελευταίο της αγώνα για την πρώτη φάση του φετινού ευρωμπάσκετ και πλέον θα διεκδικήσει σε αγώνα μπαράζ κόντρα στην Τσεχία την είσοδο της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι κοπέλες του Πέτρου Πρέκα στάθηκαν επάξια απέναντι στις πολύ πιο έμπειρες Ισπανίδες και κατάφεραν να είναι κοντά στο σκορ και να πιέζουν συνεχώς προσπαθώντας να πάρουν την νίκη. Τα τελευταία λεπτά ωστόσο η Ισπανία ξέφυγε στο σκορ παίρνοντας και διψήφια διαφορά στο σκορ.

Η Άρτεμις Σπανού με 14 και η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 13 ήταν οι πρώτες σκόρερ για την Ελληνική ομάδα, ενώ από την Ισπανία η Κεράλτ Κάσας είχε 16 πόντους.

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο παιχνίδι δυνατά και με την Πηνελόπη Παυλοπούλου σε πρώτο πλάνο επιθετικά προηγήθηκε (4-7 στο 3, 10-12 στο 6’10’’). Η ισπανική ομάδα έκλεισε με… μηδέν φάουλ την πρώτη περίοδο, παράλληλα προσπάθησε να τρέξει. Είχε 0/7 τρίποντα ως το 11’40’’, αλλά ακολούθησε ένα 3/3 στο επόμενο δίλεπτο, το οποία τη βοήθησε να φτάσει στο 31-20 (15’40’’). Κάτι στο οποίο βοήθησαν και τα λάθη της Ελλάδα που έφτασαν τα εννέα στα μισά της δεύτερης περιόδου.

H Iσπανία έφτασε και στο +13 (33-20, 17’) με την απόσταση να μειώνεται στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου από τις Τσινέκε, Σωτηρίου και Σπανού για το 35-27. Η Παυλοπούλου συνέχισε να βρίσκεται σε πρώτο πλάνο επιθετικά για την Ελλάδα. Οδήγησε στο 40-35 και με την 6η ασίστ της βοήθησε την Τσινέκε να γράψει και το 40-38 (23’20”) από τα 6μ75.

Η απόσταση έμεινε κοντά στους δύο πόντους (51-49, 38′) με τη Φασούλα να κερδίζει μάχες στη ρακέτα. Στο τελευταίο δίλεπτο η Εθνική Γυναικών δεν κατάφερε να αποφύγει το λάθος και η αντίπαλός της εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +6 (55-49). Η Σωτηρίου μείωσε (55-52, 31′) με τη διαφορά να φτάνει και πάλι όμως άμεσα στο +7 (59-52, 32′) και λίγο αργότερα στους 10 (64-54, 35′). Η Αλεξανδρή που ήρθε από τον πάγκο έγραψε το 71-60 (38′) με τον Πέτρο Πρέκα να χρησιμοποιεί όλες τις παίκτριές του πλέον, δίνοντας και χρόνο ξεκούρασης ενόψη της αυριανής αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 35-27, 55-49, 76-60

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μέντεθ): Καρέρα 14 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κάσας 16 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καθόρλα 8 (2/8 σουτ), Ουβίνα 12 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέντες, Κόντε 2, Ντομίνγκεθ 2, Γκιλ 9, Γκίνθο 4, Ροντρίγκεθ 3 (1), Τόρενς 7 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Αλεξανδρή 3 (1), Μποσγανά 2, Δίελα, Καρλάφτη, Σωτηρίου 8 (2), Χριστινάκη 2, Φασούλα 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σπανού 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Σταμάτη, Σταμολάμπρου 1, Τσινέκε 7 (1)