Εθνική γυναικών: Φιλική ήττα από τη Σλοβακία

Ήττα από τη Σλοβακία σε φιλική αναμέτρηση για την Εθνική μπάσκετ γυναικών.

Η Εθνική Γυναικών γνώρισε την ήττα από τη Σλοβακία σε φιλικό στο Σπλιτ στο πλαίσιο Διεθνούς Τουρνουά. Η Σλοβακία επικράτησε 64-59. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει αύριο (6/6, 19.00) την Κροατία.

Τα ισορροπημένα πρώτα λεπτά (10-10, 6’27’’) έδωσαν τη σκυτάλη σε ένα διάστημα στο οποίο η Σλοβακία είχε τον πρώτο λόγο, φτάνοντας και σε διψήφια διαφορά (23-13, 11’). Η Ελλάδα μείωσε με την Κατερίνα Σωτηρίου να γράφει το 23-18 (12’45’’). Η Σλοβακία επέστρεψε για το +12 (32-20, 14’40’’), κερδίζοντας τη μάχη των ριμπάουντ (20-11 στο ημίχρονο), ενώ ήταν εύστοχη και από τα 6μ75 (6/9).

Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες μειώθηκε με την Σπανού να γράφει το 37-27 (19’) και η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη με την Ελεάννα Χριστινάκη να γράφει το 44-40 (25’40’’). Σταμολάμπρου και Φασούλα πήραν τη σκυτάλη για το 46-45 (27’36’’), με την Μποσγανά να ισοφαρίζει (49-49, 39’47’’). Η Σλοβακία ξέφυγε για μία ακόμη φορά (58-51 στο 32’, 64-53 στο 36’18’’) για να πέσει η αυλαία με το τελικό 64-59.

*Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης υπέστη διάστρεμμα η Κατερίνα Σωτηρίου.

Διαιτητές: Ρόγκιτς, Μιρτσέτα, Μπράλιτς

Δεκάλεπτα: 21-13, 36-27, 51-49, 64-59

Ελλάδα (Μασλαρινός): Παυλοπούλου 2, (10 α.), Σωτηρίου 5, Σπανού 10, Χριστινάκη 10, Φασούλα 12, Σταμολάμπρου 10, Μποσγανά 2, Αλεξανδρή 2, Λούκα 6, Τσινέκε, Δίελα

Δείτε ΕΔΩ τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Εθνικής Βασίλης Μασλαρινός σε δηλώσεις του στο επίσημο σάιτ της ομοσπονδίας είπε τα εξής:  «Ξεκινήσαμε νευρικά το παιχνίδι. Ήμασταν χαλαροί στην άμυνα με αποτέλεσμα να δώσουμε ελεύθερα σουτ στη Σλοβακία που τα έβαλε και κλείσαμε το πρώτο δεκάλεπτο οχτώ πόντους πίσω στο σκορ. Προσπαθήσαμε στη συνέχεια να διορθώσουμε τα λάθη και η ομάδα να γίνει πιο επιθετική και τα καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό. Θεωρώ ότι μας στοίχισε ο τραυματισμός της Σωτηρίου που έπαθε διάστρεμμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Κρατάμε ότι αντιδράσαμε μετά το κακό ξεκίνημα, αλλά είναι σημαντικό η ομάδα να είναι συγκεντρωμένη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό».