Εθνική Γυναικών: Ήττα της Ελλάδας από την Πολωνία και συνέχεια στη League C

Την ήττα από την Πολωνία γνώρισε η Εθνική Γυναικών για το UEFA Women’s Nations League και θα αγωνιστεί την επόμενη χρονιά στη League C + Δηλώσεις.

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε 2-0 από την Πολωνία στο Zagłębiowski Park Sportowy του Σοσνοβιέκ για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του Women’s Nations League (League B, 3ος όμιλος) και θα συνεχίσει στη διοργάνωση από τη League C.

Στο 23ο λεπτό, το σουτ της Κόζακ σταμάτησε στο δοκάρι. Η Παγιόρ στο 37ο λεπτό έφυγε στην αντεπίθεση και νίκησε τη Νάση σε τετ α τετ δίνοντας προβάδισμα στην Πολωνία. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 59ο λεπτό η Κόζακ με προβολή από τη μεγάλη περιοχή μετά από σέντρα της Κάμτσικ.

Παρότι η Εθνική Ομάδα κατέλαβε την 4η θέση στον 3ο όμιλο της League B, πραγματοποίησε καλές εμφανίσεις απέναντι σε 3 ισχυρές ομάδες, οι οποίες βρίσκονται σε υψηλότερες θέσεις ranking από αυτήν, πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο όπως η Ουκρανία και έδειξε αισθητή βελτίωση.

Πολωνία (Νίνα Παταλόν): Σέμικ, Άνταμεκ (46′ Παντίγια), Βος, Μάτισικ, Ζιένεβιτς, Ασίνσκα (71′ Σιμάκ), Πάβολεκ, Κόζακ (90΄Ντομίν), Κάμτσικ (82′ Κρέμζνιακ), Παγιόρ, Βιανκόφσκα.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Νάση, Πατερνά, Παλαμά, Σιδηρά (82′ Καπνίση), Μήτκου, Σαρρή, Μάρκου (66′ Χαλατσογιάννη), Κακαμπούκη, Χαμαλίδου (82′ Γεωργαντζή), Γιαννακά (46′ Μωραΐτου), Σπυριδωνίδου (66′ Καλδαρίδου).

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Ουκρανία επικράτησε 1-0 της Σερβίας.

Η τελική βαθμολογία του ομίλου Β3:

1. Πολωνία 16
2. Σερβία 10
3. Ουκρανία 6
4. Ελλάδα 3

Μετά το τέλος του αγώνα, η Αναστασία Σπυριδωνίδου δήλωσε:

“Για μια ακόμη φορά κάναμε εξαιρετική προσπάθεια και καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σκληρός και δύσκολος αλλά αυτό δεν μείωσε την προσπάθεια μας. Δεχθηκαμε όμως ξανά ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα και τελικά ηττηθηκαμε….

Υπάρχει στεναχώρια για το γεγονός ότι τερματίσαμε τέταρτοι, αλλά αν λάβουμε υπόψιν ότι είχαμε τρεις πανίσχυρους αντιπάλους στον όμιλο, πρέπει να νιώθουμε περηφάνια. Κι αυτό γιατί έχουμε βελτιωθεί σε αγωνιστικό επίπεδο, αλλά και σε νοοτροπία. Πλέον κοιτάζουμε στα μάτια όλες τις ομάδες, όσο ισχυρές και εάν είναι. Συνεχίζουμε με στόχο να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο, σημασία έχει να παραμείνουμε ανταγωνιστικές και να μπαίνουμε για τη νίκη σε όλα τα ματς.”