Εθνική Γυναικών: Μεγάλη νίκη επί της Ουκρανίας

Μεγάλη νίκη της Εθνικής Γυναικών επί της Ουκρανίας για το UEFA Women’s Nations League.

Η Εθνική Γυναικών νίκησε με 2-1 την αντίστοιχη της Ουκρανίας στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» στο Ηράκλειο για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου στη δεύτερη κατηγορία του UEFA Women’s Nations League.

Οι Ελληνίδες διεθνείς έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση και με ανατροπή έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη, μεγάλης σημασίας για τη συνέχεια, μιας και επικράτησαν έναντι μιας ομάδας που βρίσκεται 30 θέσεις πιο πάνω στο UEFA Ranking.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη παίρνει τους πρώτους 3 βαθμούς της στη διοργάνωση.

Επόμενος αγώνας ξανά με την Ουκρανία στο Ηράκλειο, την προσεχή Τρίτη 31/10, όπου η Ελλάδα θα είναι τυπικά φιλοξενούμενη.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Ουκρανία προηγήθηκε. Η Καλίνινα εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Η Ελλάδα γρήγορα βρήκε τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τη Βεατρίκη Σαρρή στο 6’ και στο 9’.

Και στο 36’ ήρθε η ισοφάριση. Η Δανάη Σιδηρά εκτέλεσε φάουλ, η Ελένη Μάρκου έπιασε γυριστή κεφαλιά και σκόραρε για το 1-1.

Στο 72’ η Ελλάδα έφτασε στο δεύτερο γκολ της. Η νεοεισελθούσα Ιφιγένεια Γεωργαντζή σέντραρε από αριστερά, η Αναστασία Σπυριδωνίδου έκανε κοντινό πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ενώ στο 90’+3’ η Ζωή Νάση έκανε φοβερή επέμβαση στην κεφαλιά της Κράβτσουκ κρατώντας το αποτέλεσμα. Ενώ η Ελληνίδα τερματοφύλακας έκανε το ίδιο και ένα λεπτό μετά σε πλασέ της Χλουστσένκο.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Νάση, Πατερνά, Παλαμά (78’ Μωραϊτου), Σιδηρά, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή, Κόγγουλη (15’ Παπαδοπούλου, 70’ Γεωργαντζή), Σπυριδωνίδου, Γιαννακά

Ουκρανία (Βολοντίμιρ Πιατένκο): Σαμσόν, Κορσούν, Απαναστσένκο, Σμάτκο, Ντέρκας (78’ Σέμκοβ), Χίριν (72’ Αντρούκιβ), Παντσουλάγια, Πέτρικ, Κόζλοβα (46’ Κράβτσουκ), Οβντιίτσουκ, Καλίνινα (46’ Χλουστσένκο)