Εθνική Κορασίδων: Εύκολα την Τσεχία και πρόκριση στην επόμενη φάση για την Εθνική

Η Εθνική Κορασίδων με μια καταπληκτική εμφάνιση διέλυσε την Τσεχία  για την 3η αγωνιστική του ευρωμπάσκετ και μπαίνει στη φάση των νοκ αουτ με τη ψυχολογία στα ύψη.

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε εύκολα της Τσεχίας με 78-51 τερματίζοντας στη 2η θέση του ομίλου της στο ευρωμπάσκετ U16 που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Αύριο (22/8) στο πρόγραμμα υπάρχει ρεπό και μεθαύριο (22/8), στον πρώτο χιαστί αγώνα της διοργάνωσης.

Οι κοπέλες του Γιάννη Κτιστάκη είχαν ως κινητήριο μοχλό την άμυνα τους η οποία καθήλωσε σε χαμηλά επιθετικά νερά την Τσεχία, ενώ και στην επίθεση έδειξαν σταθερότητα καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Ελλάδας ήταν η άμυνα που έπαιξε στην τρίτη περίοδο όταν και ανάγκασε την Τσεχία να σημείωσε μόλις 4 πόντους.

Η Παναγιώτα Ρουμπίνη Στολίγκα (21 πόντοι με 5/11 τρίποντα) ήταν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η κορυφαία του παρκέ, με την Νατάλα Αρσενιάδου (15 πόντοι) να ακολουθεί.

Η ελληνική ομάδα πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (9-6, 4’25”), αλλά η Τσεχία απάντησε και με ένα σερί 8-0 οδήγησε στο παιχνίδι στο 9-14 (6’30”). Η Αρσενιάδου έδωσε ξανά το προβάδισμα (17-16, 10’20”) με τις Παρασκευοπούλου και Στολίγκα να ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων για το 23-18 (12′). H τελευταία συνέχισε και με τέσσερα τρίποντα σε ένα πεντάλεπτο έστειλε τη διαφορά στο +16 (42-36, 16’30”), μετρώντας η ίδια 19 πόντους σε 14’36” στο πρώτο μισό, το οποίο έκλεισε 44-34.

Η Ελλάδα αντέδρασε με το 50-39 (24’34”) να γίνεται 59-39 (27’35”) και τις παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη να μετρούν ως αυτό το σημείο 8/18 (44.4%) από τα 6μ75. Η Φελούρη με… τετράποντο έγραψε το 68-39 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο. Η Παρασκευοπούλου οδήγησε τη διαφορά στο +30 (70-40, 32′) με το παιχνίδι να κλείνει με το τελικό 78-51.

*H Eλλάδα θα αντιμετωπίσει στο επόμενο βήμα της την ηττημένη του ζευγαριού Πορτογαλία – Λετονία (21/8, 20.30).

*Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται σε live streaming από το κανάλι YouTube της FIBA (youtube.com/fiba).

Διαιτητές: Τεϊχέιρα (Πορτογαλία), Ντεχόντ (Βέλγιο), Φεράρα (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 15-16, 44-34, 68-39, 78-51

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 15 (6κλ), Γιαπιτζόγλου 2, Καλογήρου 3 (1), Σιουμουρέκη 2, Τσινασλανίδου, Χατήρα 5, Χωλοπούλου, Φελούρη 6 (1), παρασκευοπούλου 9 (2), Στολίγκα 21 (5/11 τρ.), Σύρπα 6, Ζιάκα 9

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Γιάννης Κτιστάκης: “Περιμένουμε τη συνέχεια”

Αμέσως μετά το τέλος της νικηφόρας αναμέτρησης για την Εθνική Κορασίδων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Κτιστάκης δήλωσε τα εξής: “H σημερινή εμφάνιση και αποτέλεσμα απέναντι στην Τσεχία είναι αποτέλεσμα της δουλειάς που έχουμε κάνει ως τώρα. Η νίκη ανήκει στα κορίτσια ήταν πολύ συγκεντρωμένα και δεν υστέρησε καμία αθλήτρια. Τώρα περιμένουμε τον επόμενο αντίπαλό μας που θα κριθεί από τον αγώνα Πορτογαλία-Λετονία. Θα ξεκουραστούμε, θα προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα για το επόμενο παιχνίδι. Είμαστε τυχεροί που δεν έχουμε κάποιον τραυματισμό».