Εθνική Κορασίδων: Για την 5η θέση θα αγωνιστεί η Εθνική

Την 5η θέση στο Ευρωμπάσκετ θα διεκδικήσει η Εθνική ομάδα των Κορασίδων.

Η Εθνική Κορασίδων νίκησε το Βέλγιο με 61-57 και θα διεκδικήσει κόντρα στην Ουγγαρία την 5η θέση στο Ευρωμπάσκετ της Πορτογαλίας.

Η Ελλάδα αν και δεν ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση στη συνέχεια βρήκε τα πατήματα της και κατάφερε χάρις στην άμυνα της να φτάσει στην νίκη και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Η Στολίγκα με 11 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη με την Ζιάκα να την ακολουθεί με 9.

Η ελληνική ομάδα έδωσε στο πρώτο δεκάλεπτο την εικόνα, τουλάχιστον σε ότι αφορά το σκορ, της εικόνας που έδινε στους αγώνες προετοιμασίας και βρέθηκε να κυνηγά (7-0, 2’). Οι πρώτοι πόντοι ήρθαν λίγο πριν το τρίτο λεπτό (7-2, 2’45’’), η διαφορά έφτασε στο +10 (12-2, 5’15’’) και έφτασε ξανά στο ίδιο επίπεδο στα μισά της δεύτερης περιόδου (22-12, 15’).

Η Παρασκευοπούλου έδωσε την πρώτη ώθηση (23-19, 16’34’’), η Αρσενιάδου έγραψε το 23-21 (17’40’’) με την Ζιάκα να φέρνει τον αγώνα στα ίσια (41-41, 28’25’’) και την Χωλοπούλου να δίνει το προβάδισμα (43-45, 31΄). Το Βέλγιο έκανε τη δική του αντεπίθεση (48-45, 32’45’’), αλλά η Στολίγκα με δύο τρίποντα έγραψε το 48-55 (35’25”). Μία ακόμη ισοπαλία καταγράφηκε στο παιχνίδι (57-57, 38’30”) με την Χατήρα να γράφει το 57-59 (38’45”). Με 31” στο ρολόι το Βέλγιο είχε την μπάλα δική του, η Χόστιν αστόχησε, η Ζιάκα κέρδισε το φάουλ στα 8” και ψύχραιμα έγραψε το 57-61. Η Ντεβός αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια του Βελγίου, η Χατήρα πήρε το ριμπάουντ και το τελικό 57-61 οδηγεί την Ελλάδα στο να αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 της τελικής κατάταξης.

Διαιτητές:Τσουέκα Μορένο (Ισπανία), Τβαουρί (Γεωργία), Ματουζέφσκα (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 17-8, 26-23, 43-43, 57-61

Βέλγιο: Μπενουά Μπαγιάρ 10, Μπούιντονχ 22, Ντεβός 6, Χόστιν 5, Βέρμπουργκστ 9, Μπεβερνάζ, Κλαμποντς, Ντεκλέρκ 4, Πόβελς 1, Κοπ, Γκόβερτς, Βέρελστ

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 4, Χατήρα 9 (1), Χωλοπούλου 7, Παρασκευοπούλου 7 (1), Ζιάκα 9 (1), Φελούρη 3, Γιαπιτζόγλου, Καλογήρου, Σιουμουρέκη 4, Στολίγκα 11 (3/4 τρ), Σύρπα 7, Τσινασλανίδου

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Είναι η τρίτη φορά που Εθνική Κορασίδων αγωνίζεται για την 5η θέση. Η πρώτη ήταν το 1991 πάλι στην Πορτογαλία και η δεύτερη το 2011 στην Ιταλία.

Γιάννης Κτιστάκης: «Μόνο συγχαρητήρια στα 12 κορίτσια»

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της Εθνικής Γιάννης Κτιστάκης δεν σταμάτησε να μοιράζει συγχαρητήρια για την εμφάνιση και την νίκη της Εθνικής μας ομάδας.

«Ο σημερινός αγώνας απέναντι στο Βέλγιο ήταν πολύ δύσκολος και θεωρώ πως κάναμε το χειρότερο πρώτο ημίχρονο στη διοργάνωση. Μην ξεχνάμε ότι από αυτήν την ομάδα είχαμε χάσει στην προετοιμασία, λίγες μέρες πριν αρχίσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Ήμασταν νευρικοί και άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο τα ποσοστά μας ήταν τραγικά. Ευτυχώς λειτούργησε η άμυνά μας και μας κράτησε στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερα, βγάλαμε καλύτερες συνεργασίες. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά βάλαμε καθοριστικά σουτ και ήμασταν πολύ εύστοχοι στις βολές. Ευελπιστώ στο αυριανό παιχνίδι, απέναντι στην Ουγγαρία, να μπορέσουμε να φανούμε καλύτεροι για να μπορέσουμε να κατακτήσουμε την πέμπτη θέση. Για μια ακόμη φορά συγχαρητήρια και στα 12 αυτά  κορίτσια και σε όλο το επιτελείο». Ήταν τα όσα είπε ο Έλληνας προπονητής.