Εθνική Νεανίδων: Δεν τα κατάφερε στον τελικό

Δεν μπόρεσε να βάλει το θαυμαστικό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β κατηγορίας η Εθνική Νεανίδων η οποία ηττήθηκε από τη Φιλανδία  με 63-56 στον τελικό χωρίς ωστόσο αυτό το στραβοπάτημα να διαγράψει την εξαιρετική της πορεία που σφραγίστηκε από την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Η Εθνική πάλεψε και αν και έμεινε πίσω ακόμα και με 15 πόντους δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι με τη Φιλανδία όμως να είναι πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και να φτάνει τελικά στην νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

Η Κριμιλή με 24 πόντους και 4 τρίποντα ήταν η κορυφαία για την ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη.

Η Φινλανδία με το ξεκίνημα προηγήθηκε με 10-5 (4’ 30’’), αλλά η Εθνική βρήκε τις λύσεις και στο 8’ πέρασε μπροστά με 13-12 με τον αγώνα να γίνεται ντέρμπι.

Η Φινλανδία στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να ξεφύγει με 29-18 (16’45’’) και 31-18 (18’) με το δεύτερο δεκάλεπτο να τελειώνει με 35-20 έχοντας επιβάλει τον ρυθμό της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φινλανδία άνοιξε τη διαφορά σε 38-20 με την Εθνική να κυνηγά και να μειώνει σε 41-31 στο 25’ 30’’. Με τη Κριμίλη να έχει πάρει μπροστά η Ελλάδα έκανε το 43-36 (27’45’’) και 35 δεύτερα από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους (45-40).

Η Εθνική είχε επιστρέψει για τα καλά κάνοντας μάλιστα το 45-42 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Με μακρινά σουτ η Φινλανδία έκανε το 60-51 δυο λεπτά πριν το τέλος, η Βαντσιούρη μείωσε με τρίποντο σε 60-54 (39’) με την Καρακασίδου να πλησιάζει στο 61-56 (35 δευτερόλεπτα από το τέλος). Η Φινλανδία διατήρησε το προβάδισμα, κέρδισε τον αγώνα με 63-56, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με την Ελλάδα να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση.

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-20, 45-40, 63-56

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Μπουντούρη 2, Χατζηλεοντή 8, Καρακασίδου 6, Κριμίλη 24(4),  Βαντσιούρη 8(2), Αναστασοπούλου 2, Εζέτζα 4, Γούλα 2.