Εθνική Νεανίδων: Φιλική ήττα από το Ισραήλ

Την ήττα σε φιλική αναμέτρηση από το Ισραήλ γνώρισε η Εθνική Νεανίδων.

Η Εθνική ομάδα Νεανίδων του μπάσκετ ηττήθηκε από το Ισραήλ με 54-50 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ηράκλειο.

Η Εθνική ,που προετοιμάζεται για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που θα λάβει χώρα στο Ηράκλειο από τις 6 μέχρι 14 Αυγούστου, δεν ξεκίνησε καλά καθώς βρέθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 19-8.

Ωστόσο στη συνέχεια της αναμέτρησης ανέβασε στροφές και έγινε πιο ανταγωνιστική πιέζοντας κυρίως στην άμυνα με αποτέλεσμα να ηττηθεί τελικά στις λεπτομέρειες.

Πρώτη σκόρερ με 11 πόντους ήταν η Βασιλείου με την Κελεμένη να σημειώνει 10.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου σήμερα(3/8) στις 19.00 στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου.

Μετά τέλος της αναμέτρησης η αθλήτρια της Εθνικής Νεανίδων Κατερίνα Μπαξεβάνου ανέφερε: «Ξεκινήσαμε χωρίς συγκέντρωση στο πρώτο δεκάλεπτο και ο αντίπαλος πήρε μια διαφορά. Στη συνέχεια βγάλαμε ενέργεια στην άμυνα μπήκαν κάποια σουτ και έτσι μπορέσαμε να καλύψουμε τη διαφορά. Παλέψαμε το παιχνίδι. Υπάρχει και ο αυριανός αγώνας που ουσιαστικά για μας θα είναι η πρόβα τζενεράλε πριν ξεκινήσουν οι επίσημες υποχρεώσεις μας το προσεχές Σάββατο».