Εθνική Νεανίδων: Συνεχίζει αήττητη

Η Ιρλανδία ήταν το επόμενο θύμα της Εθνικής Νεανίδων με τα κορίτσια του Γιάννη Γερεουδάκη να επικρατούν με 51-40 και να κάνουν το 4/4 στο Ευρωπαϊκό  Πρωτάθλημα (Β‘ Κατηγορίας) που διεξάγεται στην πόλη των Σκοπίων .

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που δίνει την μάχη για την άνοδο στην Α κατηγορία, μπήκε πολύ δυνατά  και ελέγχοντας από την αρχή το ρυθμό κατάφερε χάρις κυρίως στο μεγάλο της όπλο που είναι η άμυνα να φτάσει μέχρι την νίκη και το ρόζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαία για την Εθνική μας η Ελισάβετ Μπουντούρη (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και η Ιωάννα Χατζηλεοντή (10 ριμπάουντ, 16 ριμπάουντ) που έχουν πάρει την ομάδα από το χέρι και την οδηγούν από νίκη σε νίκη.

Η Ελλάδα από το ξεκίνημα έδειξε τις διαθέσεις της όταν και προηγήθηκε 6-0  και 14-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη έτρεξαν ένα σερί 12-0 στο δεύτερο μισό του πρώτο ημιχρόνου ξεφεύγοντας με 28-12 στο 19.

Το κουμάντο στο β’ ημίχρονο συνέχισε να έχει η Εθνική που είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της, κρατώντας διαφορά ασφαλείας με την Ιρλανδία ωστόσο να μειώνει σε 37-30 (στο 27’ 30’’).

Η Εθνική προσπάθησε να απαντήσει και τα κατάφερε. Ένα τρίποντο μάλιστα της Μπουντούρη έφερε τη διάφορά στο +13 (45-32 στο 34’),  η Ιρλανδία κατάφερε να πλησιάσει πρόσκαιρα, αλλά ως εκεί. Η Ελλάδα ξύπνησε γρήγορα, επικρατώντας στην αναμέτρηση με 51-40. Αύριο στις 17.30 η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Αυστρία.

Δεκάλεπτα: 10-14, 15-28, 30-39, 40-51

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Αναστασοπούλου 8, Χατζηλεοντή 10(1), Δερμιτζάκη 4, Φάρρου 2, Καρακασίδου 2, Μπενέκη, Μπουντούρη 14(2), Γούλα, Κριμίλη 9(1), Βαντσιούρη 2.