Εθνική Νέων: Ήττα από την Ισπανία

Την ήττα από την Ισπανία γνώρισε η Εθνική Νέων στη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου του Euro 2023.

Όπως και στον πρώτο της αγώνα στην τελική φάση κόντρα στη Νορβηγία, έτσι και σε αυτόν με την Ισπανία η Εθνική Νέων βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά (0-3 στο 15΄ και 0-4 στο ημίχρονο) και υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των Φούριας Ρόχας. Τελικό σκορ 5-0 για τους Ίβηρες.

Ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα οι Ισπανοί, που παρουσίασαν μια εξαιρετική ομάδα, όπως συνηθίζουν εδώ και δεκαετίες στις μικρές ηλικίες. Η Εθνική προσπάθησε όσο μπορούσε, ωστόσο οι αντίπαλοι έλεγξαν το ματς πιέζοντας από το πρώτο ως το τελευταίο σφύριγμα του Ισραηλινού διαιτητή Γιγκάλ Φριντ.

Σκόρερ για τη “Φούρια Ρόχα” ήταν οι Μπαρμπερά (11΄, 45+1΄), Άνχελ (14΄), Παλάθιος (17΄), Κάσας (57΄).

Ελλάδα: Μπότης, Καραμήτσης, Δεληγιάννης, Προδρομίτης, Γεωργιάδης, Συμεωνίδης (46΄ Τσίκος), Σταυρόπουλος (46΄ Καλογερόπουλος), Κωττάς (36΄ Νικολάου), Σπυράκος, Τζήμας (86΄ Γκολφίνος), Σμυρλής (74΄ Αποστολάκης).

Ισπανία: Ιριμπάρνε, Βάλε, Καζιρόβσκι, Κάσας, Φρεσνέδα, Ντάνι Πέρεθ (67΄ Γκαρίδο), Παλάθιος (67΄ Πουγιόλ), Άνχελ (67΄ Ντιαό), Γκονθάλο (46΄ Ντάνι Ροντρίγεθ), Μπαρμπερά, Άκομακ (73΄ Ομοροντιόν).