Εθνική Παίδων: Ήττα από τη Γαλλία και 4η θέση στο Ευρωπαϊκό

Την 4η θέση στην Ευρώπη κατέλαβε η Εθνική ομάδα μπάσκετ των Παίδων.

Η Εθνική ομάδα Παίδων ηττήθηκε στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από τη Γαλλία με 65-46 και κατέλαβε την 4η θέση του τουρνουά.

Η Εθνική αν και ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση στη συνέχεια και μετά το 15ο λεπτό έχασε την επαφή της με το σκορ πληρώνοντας τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσε.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν η τρίτη περίοδος όταν η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έμεινε πίσω στο σκορ με 20 πόντους χάνοντας εκεί την επαφή της με την νίκη.

Παρά τις δύο διαδοχικές ήττες σε ημιτελικό και μικρό τελικό πάντως, η μεγάλη εικόνα είναι άκρως θετική και ενθαρρυντική για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου. Η Εθνική Παίδων δεν κατέγραψε απλά την καλύτερη πορεία μετά από εννέα χρόνια (και το χάλκινο μετάλλιο των 97άρηδων το 2013), αλλά και το καλύτερο πλασάρισμα όλων των μικρών εθνικών ομάδων το φετινό καλοκαίρι.

Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και έφτασαν γρήγορα στο 0-6 (3’). Μετά το τάιμ άουτ που πήρε άμεσα ο Βαγγέλης Ζιάγκος η κατάσταση άρχισε να αλλάζει. Ο Αμπόσι και ο Τσαχτσίρας έκαναν ένα βήμα μπροστά σε άμυνα και επιθετικά και το αποτέλεσμα ήταν ένα 13-1 για να κλείσει η πρώτη περίοδος 13-7.

Η ελληνική ομάδα έδειχνε να αλλάζει την εικόνα του παιχνιδιού για τα καλά, είχε τον πρώτο λόγο (16-9, 12’10’’) σημείωσε ακόμη και «τετράποντο με τον Ροζακέα (22-15, 14’15’’), αλλά τα λάθη (11 ως το 17’) της στοίχισαν. Το αποτελέσμα ήταν το 24-17 (15’13’’) και το 26-21 (16’10’’) να γίνει 26-27 (17’15’’). Η Γαλλία έφτασε ως το +8 (26-34, 19′), σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Η Ελλάδα μείωσε με την επιστροφή στο παρκέ (30-34, 21’15”) για να χρεωθεί αμέσως μετά με το πέμπτο επιθετικό φάουλ στο παιχνίδι για την ομάδα και 4ο προσωπικό του Νεοκλή Αβδάλα! Η διαφορά έφτασε στο +10 (32-42, 25′) με την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Η απόσταση αυξήθηκε για να κλείσει η τρίτη περίοδος 34-54 μετά και την τεχνική ποινή την οποία δέχθηκε ο Βαγγέλης Ζιάγκος.

Τσαχτσίρας και Ροζακέας βοήθησαν να γραφτεί το 42-56 (33’25”). Καμία απότις δύο ομάδες δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στο καλάθι με τη Γαλλία να ευστοχεί μόλις για δεύτερη φορά στην τέταρτη περίοδο για το 42-59 (36’15”). Ο Αβδάλας παροπλισμένος από τα φάουλ από την αρχή ευστόχησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι για το 44-65 και ο ίδιος έκανε το 46-65, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Μπαλούν (Τσεχία), Γιανκόφσκι (Πολωνία), Θαμοράνο Σάντσεθ (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 13-7, 26-34, 34-54, 46-65

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αβδάλας 4, Επαμεινώνδας, Κομνιανίδης, Πατρίκης 6, Σπάρταλης 5, Αμπόσι 7, Χαβούτσας, Λιοτόπουλος, Μαραγκουδάκης 2, Ροζακέας 12 (2), Σοϊλεμετζίδης, Τσαχτσίρας 10