Εθνική Παίδων: Στα ημιτελικά η Εθνική

Με τον Νεοκλή Αβδάλα να κάνει όργια η Εθνική Πάιδων νίκησε το Ισραήλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ παίδων νίκησε με 75-67 το Ισραήλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο Νεοκλής Αβδάλας με 29 πόντους ήταν εκείνος που πήρε από το χέρι την Εθνική και την οδήγησε μέχρι και τη νίκη και το ροζ φύλλο.

Για να καταφέρει όμως η Εθνική να πανηγυρίσει την νίκη χρειάστηκε να επιστρέψει από μια διαφορά 16 πόντων και να πετάξει έξω μια ομάδα που ήταν από τα φαβορί για διάκριση.

Επόμενος αντίπαλός στο δρόμο για τον τελικό είναι η Λιθουανία.

Η ελληνική ομάδα διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (10-12, 5’), αλλά στη συνέχεια είδε την αντίπαλό της να παίρνει τα ηνία και να φτάνει σε διψήφια διαφορά (32-21, 15’). Η προσπάθεια των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν σταμάτησε. Συνέχισε να παλεύει όπως κάνει σε κάθε παιχνίδι για να φτάσει στο 37-33 (20’). Στα μισά της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο -8 (49-41, 25’), αλλά και πάλι τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Η Εθνική Παίδων έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει (49-49, 27’30’’) και να προηγηθεί (49-52, 28’30’’). Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έκανε και το ξέσπασμά της για να ανεβάσει το δείκτη της διαφοράς στο +7 (53-60, 31’30’’) και στη συνέχεια στο +11 (57-68, 37′). Ένα λεπτό αργότερα ο Αβδάλας ευστόχησε ξανά για το 60-71 (38′)

Διαιτητές: Μπαλούν (Τσεχία), Χέλμσταϊνς (Λετονία), Σταν (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 19-15, 37-33, 52-55, 67-75

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αβδάλας 29 (3), Μαραγκουδάκης 8 (2), Σοϊλεμετζίδης 8 (2), Σπάρταλης 4, Τσαχτσίρας 13 (2), Αμπόσι 8, Χαβούτσας 1, Επαμεινώνδας, Κομνιανίδης, Πατρίκης 4, Ροζακέας