Εθνική πόλο γυναικών: Ήττα από την Αυστραλία και αποκλεισμός στους “8”

H Εθνική πόλο γυναικών αποκλείστηκε στα προημιτελικά από την Αυστραλία

Η Εθνική πόλο γυναικών δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αυστραλία, καθώς ηττήθηκε 9-6 στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πλέον η Ελλάδα θα διεκδικήσει μια θέση από τις 5-8 στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι και μεθαύριο 8/8 θα αντιμετωπίσει την ηττημένη της συνάντησης Ουγγαρία-ΗΠΑ που θα διεξαχθεί αργότερα.

Η Ελλάδα, σε μεγάλα διαστήματα έπαιξε καταπληκτική άμυνα αλλά δεν μπόρεσε να βρει γκολ στην επίθεση. Βρέθηκε να χάνει 0-3 αλλά ισοφάρισε, μείωσε αργότερα 6-4, αλλά η Αυστραλία ξέφυγε εκ νέου 8-4. Μείωσε η Ελλάδα σε 8-6 αλλά μέχρι εκεί…

Με χαμένες εκατέρωθεν επιθέσεις, εξαιρετική ελληνική άμυνα και πολύ καλή την Ιωάννα Σταματοπούλου ξεκίνησε ο μεγάλος αγώνας. Φθάσαμε στο 2:36 όταν η Αυστραλία κέρδισε πέναλτι και άνοιξε το σκορ με την Άλις Γουίλιαμς. Στην αμέσως επόμενη φάση η Ελλάδα κέρδισε αποβολή αλλά το σουτ της Ελευθεριάδου βρήκε δοκάρι ενώ η ίδια αποβλήθηκε. Η Σταματοπούλου όμως και πάλι κράτησε ανέπαφη την εστία μας όπως και λίγό αργότερα στο σουτ της Γκόφερς. Η Εθνική όμως που αμυντικά πήγαινε περίφημα, δεν έβρισκε γκολ επιθετικά, και έκλεισε το οκτάλεπτο χωρίς να σκοράρει.

Το έκανε με την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη στα 5:17 από τη λήξη της δεύτερης περιόδου, όταν μείωσε όμως 3-1. Η Αθηνά-Δήμητρα Γιαννοπούλου μείωσε και άλλο στα 3:31 για το 3-2 και η Έλενα Ξενάκη ισοφάρισε 3-3 στα 2:45: τρία σερί ελληνικά τέρματα σε 2,5 λεπτά και από 0-3, 3-3. Στα 00:21 και στο τέλος της επίθεσης η Άμπι Άντριους έδωσε πάλι προβάδισμα στην ομάδα της για το 4-3, σκορ ημιχρόνου.

Φτάσαμε στο 4:27 της τρίτης περιόδου για το πρώτο γκολ, αυτό της Γουίλιαμς με πέναλτι για το 5-3. Κάναμε τρεις επιθέσεις χωρίς να σκοράρουμε, αντιθέτως η Γουίλιαμς σημείωσε το 6-3 (σερί της Αυστραλίας τώρα 3-0). «Παιδιά σας παρακαλώ, θέλω ψυχραιμία και επιμονή στην επίθεση», τα λόγια της Αλεξίας Καμμένου στο time out που πήρε. Η Νικόλ Ελευθεριάδου μείωσε 6-4 στα 00:12, η Ελλάδα είχε να σκοράρει περίπου 11 λεπτά!

Στη τελευταία περίοδο: η Χάλιγκαν στο παραπάνω διαμόρφωσε το 7-4 (7:15) και η Γουίλιαμς στα 3:16 το 8-4. Η Ειρήνη Νίνου σκόραρε για το 8-5 στα 2:01 από το τέλος και στο 1:16 η Έλενα Ξενάκη σημείωσε το 8-6, η Άλις Γουίλιαμς όμως στο παραπάνω (00:38) και με το πέμπτο προσωπικό της τέρμα (9-6), έγραψε τους τίτλους τέλους.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 9-6

Οκτάλεπτα: 1-0, 3-3, 2-1, 3-2

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπεκ Ρίπον): Παλμ, Γκόφερς, Άρμιτ, Χάλιγκαν 2, Γκριν, Άμπι Άντριους 2, Σαρλίζ Άντριους, Χερν, Αραντσίνι, Γουίλιαμς 5, Κερν, Γιάκοβιτς, Λόνγκμαν.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 1, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.