Εθνική Προ-Κορασίδων: Στην 3η θέση του Αναπτυξιακού Τουρνουά

Στην 3η θέση του Αναπτυξιακού Τουρνουά της UEFA τερμάτισε η Εθνική Προ-Κορασίδων.

Με συνολικό απολογισμό 1 νίκη και 2 ήττες ολοκληρώθηκε η συμμετοχή της Εθνικής Προκορασίδων (WU-15) στο αναπτυξιακό τουρνουά της UEFA κάτων των 15 ετών, το οποίο διεξήχθη στη Μολδαβία και συμμετείχαν η οικοδέσποινα χώρα, η Ουκρανία και η Λιθουανία. Στην 3η θέση του τουρνουά κατετάγη η Εθνική Ομάδα. Αναλυτικά.

Παρότι οι παίκτριες της κ. Τσιάπανου πραγματοποίησαν ανταγωνιστική εμφάνιση στην πρεμιέρα του τουρνουά απέναντι στην Ουκρανία, αυτό δεν αντικατοπτρίστηκε στο τελικό αποτέλεσμα του αγώνα με την Ουκρανία να επικρατεί με 2-1 χάρη στα γκολ των Ολεκσάντρα (56’), Λιάκι (84’). Η Εθνική Ομάδα είχε ισοφαρίσει στο 60ό λεπτό με σκόρερ την Γκιοκέζα.

Η σύνθεση της Εθνικής
Τσακίρη, Βασιλειάδη, Παπουρτζή, Κουκουμάνου, Γκιοκέζα, Λυσσούδη, Στεφανή, Γκουτζούδη, Κεχαγιά, Παπαδάκη, Χατζηφωτίου.
Αγωνίστηκαν και οι:  Πρέκα, Γαρουφαλή, Τζούμα, Σούζα, Αλιάγα, Ντάσκαρη.

Στην 2η αγωνιστική του τουρνουά η Εθνική Ομάδα πραγματοποίησε ακόμη μια θετική εμφάνιση, η οποία συνδυάστηκε και με το θετικό αποτέλεσμα καθώς επικράτησε 1-0 της οικοδέσποινας Μολδαβίας χάρη στο καταπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ της Παπουρτζή στο 69ο λεπτό.

Τσακίρη, Βασιλειάδη, Παπουρτζή, Μαγκλάρα, Γαρουφαλή, Λυσσούδη, Στεφανή, Αλιάγα, Κεχαγιά, Παπαδάκη, Χατζηφωτίου.
Αγωνίστηκαν και οι: Κουβεντάρη, Πρέκα, Τζούμα, Σούζα, Ντασκάρη, Τσίρα, Γκουτζούδη.

Στον τελευταίο της αγώνα στο τουρνουά, η Εθνική Ομάδα ηττήθηκε 2-0 από την αντίστοιχη της Λιθουανίας. Σκόρερ για την ομάδα της Βαλτικής ήταν η Γκρούτε στο 17′ και η Μοκιούτε στο 44′.

Κουβεντάρη, Βασιλειάδη, Παπουρτζή, Τζούμα, Ντάσκαρη, Γκιοκέζα, Λυσσούδη, Στεφανή, Κεχαγιά, Παπαδάκη, Τσίρα.
Αγωνίστηκαν και οι: Πρέκα, Γαρουφάλη, Γκουτζούδη, Μαγκλάρα, Κουκουμάνου, Αλιάγα.

Η τελική βαθμολογία του τουρνουά:
Ουκρανία 9
Λιθουανία 4
Ελλάδα 3
Μολδαβία 2
*Στα αναπτυξιακά τουρνουά η νίκη στα πέναλτι δίνει 2 βαθμούς στο νικητή και 1 στον ηττημένο.