Εθνική U19: Μπορούσε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Αργεντινή

Το Εθνικό αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, της κατηγορίας των Under 19, δεν κατάφερε να κερδίσει, στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων κόντρα στην Αργεντινή, η οποία κατάφερε να γυρίσει από το -16 και ηττήθηκε με 73-68.

Οι νεαροί παίκτες του κόουτς Καστρίτη ήθελαν τη νίκη με 5 πόντους διαφορά κόντρα στην πρώτη Αργεντινή για να τερματίσουν ως δεύτεροι ή με 15 πόντους διαφορά για να τερματίσουν πρώτοι στον όμιλο. Η “μικρή” Εθνική δεν κατάφερε να επικρατήσει της Αργεντινής και θα αρκεστεί στην τρίτη θέση στον όμιλο. Ωστόσο αύριο (στις 20:30) θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία στη φάση των “16”!

Η ομάδα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν κάκιστη στο τελυταίο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα και κατάφερε να σπαταλήσει την διαφορά των 16 πόντων που είχε χτίσει μεχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Οι Καράμπελας (16π.), Ρογκαβόπουλος (15π) και Αρσενόπουλος (20π.) ήταν από τους αξιόμαχους της Εθνικής μας, χωρίς όμως να είναι αρκετοί για να σώσουν την κατάσταση στο τέλος. Από την Αργεντινη ξεχώρισε ο Μάρκος με 17 π.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε ως βασικό της όπλο την άμυνα και προσπάθησε πολύ μέσα από αυτή να κάνει τη διαφορά και να δημιουργήσει προσπάθειες, επιβάλλοντας τον ρυθμό της. Οι Αργεντίνοι ξεκίνησαν το ματς με ένα 9-5 στα τεσσεράμιση πρώτα λεπτά. Αυτο ανατράπηκε σχετικά εύκολα καθώς οι Έλληνες στο υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου είχαν σερί 8-0 (9-13, 10′).

Η διαφορά έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα λόγω της καλής κυκλοφορίας της “γαλανόλευκης” ομάδας αλλα και της τρομερής ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων (9/17 ως το 20′), χτίζοντας διψήφια “απόσταση” (18-30, 17′), πριν το 26-35 του ημιχρόνου.

Η δημιουργηκότητα του Ζώη Καράμπελα, η ικανότητα του να δίνει “ρυθμό” στο ματς αλλά και τα “γαλανόλευκα” τρίποντα, ήταν οι λόγοι οι οποίοι έδωσαν το μεγάλο προβάδισμα (31-47, 23:40”) αλλά και την εικόνα νίκης.

Ωστόσο το δεύτερο πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο του αγώνα είναι αυτό που ουσιαστικά έβαλε και πάλι την Αργεντινή στο παιχνίδι. Η Εθνική μας δεν μπορούσε να βρει λύσεις και ούσα άστοχη στα σουτ εντός πεδιάς, δέχθηκε επιμέρους 14-2 για το 48-51 (30′).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και η Αργεντινή ήταν αυτή που είχε το μομέντουμ, φέρνοντας το ματς στα ίσια (51-51, 31′), με το προβάδισμα να “αλλάζει” συνεχώς χέρια.

Η διαφορά στο παιχνίδι μεταβαλλόταν συνεχώς. Από  μεριά Αργεντινής, ο Μάρκος είναι αυτός που μπήκε μπροστάρης και έδωσε στους συμπαίκτες του το έναυσμα ώστε να πάρουν την νίκη. Οι Έλληνες παίκτες κατάλαβαν πως δεν αρκούσε μόνο η νίκη, καθώς χρειάζονταν και την διαφορά, κάτι το οποίο τους έκανε να καταλάβουν πως δεν είχαν ελπίδες.

Ο παίκτης κλειδί του αγώνα ήταν ο Μάρκος ο οποίος εμψύχωσε τους συμπαίκτες του, όταν η ομάδα του βρέθηκε πίσω με 16 πόντους. Σκόραρρε 17 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και έδωσε μία ασσίστ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην αδράνεια της Εθνικής (από το 25′ και μετά), όταν “είδε” τα ποσοστά του τριπόντου να “χαλάνε” (από 11/20 μέχρι το 25′, σε 15/38 στο τέλος). Ακόμη ένα αρνητικό στατιστικό είναι τα 20 λάθη της Εθνικής μας ομάδας.

Δεκάλεπτα: 9-13, 26-35, 48-51, 73-68.