Έτοιμος να τεντώσει το «σεντόνι»!

Ο Ατρόμητος έκανε το καθήκον του και επικράτησε του Άρη με 4-2 στο Περιστέρι, για την 13η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Σημαντική νίκη για τους Περιστεριώτες που ανέβηκαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και απομακρύνθηκαν από τους αντιπάλους τους, στην μάχη του ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

“‘Εβρεξε γκολ στο Περιστέρι” και κυρίως στα τελευταία 5 λεπτά, που σημειώθηκαν 4 τέρματα! Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Κουλούρης(2 γκ.), Σάκιτς και Ενσικουλού, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Διαμαντόπουλος και Κωνσταντινίδης.

O αγώνας:

Δυνατά μπήκε ο Ατρόμητος από την αρχή του παιχνιδιού και πίεσε τον Άρη. Από τα πρώτα λεπτά μέχρι την επίτευξη του γκολ, οι ‘’γραμμές’’ των Περιστεριωτών ήταν αρκετά ψηλά και με την πίεση, δημιουργούσαν πρόβλημα στη δημιουργία του Άρη.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Κάναντι έγινε στο 11ο λεπτό, όταν ο Μπουσούλατζιτς σέντραρε από τα δεξιά, με τον Κουλούρη να πίανει την κεφαλιά, όμως να την στέλνει πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Άρη.

Στο 16ο λεπτό άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Μπρούνο να βρίσκει τον Σάκιτς δεξιά αμαρκάριστο και με διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Κουέστα.

Μετά το γκολ ο Άρης προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, όμως δυσκολευόταν καθώς ο Ατρόμητος «μπλόκαρε» τις προσπάθειες των αντιπάλων του που είχαν αρκετά λάθη και έχαναν εύκολα την μπάλα.

Στο 42ο λεπτό, ο Ατρόμητος είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Σε αντεπίθεση, ο Κουλούρης συνεργάστηκε με τον Νάτσο, με τον νεαρό μέσο να τροφοδοτεί εκ νέου τον Έλληνα επιθετικό, ο οποίος σούταρε δυνατά, αλλά αστόχησε έξω από την περιοχή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τον Ατρόμητο να πιέζει ασφυκτικά και τον Άρη να μην μπορεί να κάνει τίποτα!

Στο 53ο λεπτό ο Γιαννούλης σέντραρε από τα αριστερά, με τον Κουλούρη να κάνει το γυριστό μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 55ο λεπτό, για τράβηγμα του Μπουσούλατζιτς στον Μαβράι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιουνές, με τον Μέγερι να αποκρούει και κρατάει το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα έχοντας την ψυχολογία με το μέρους τους, ο Ατρόμητος πέτυχε το 2-0. Πολύ ωραίος συνδυασμός του Μπρούνο-Γιαννούλη και Κουλούρη, κάνοντας το «τρίγωνο» και από το σημείο του πέναλτι, ο Κουλούρης ανενόχλητος , πλάσαρε εύστοχα, νικώντας τον Κουέστα.

Στο 68ο λεπτό παραλίγο ο Άρης να μειώσει, όταν ο Γιαννούλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Μέγερι!

Στη συνέχεια ο Άρης ρίσκαρε και ανοίκτηκε, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις, έχοντας και το υπέρ του προβάδισμα.

Στο 89ο λεπτό ο Άρης μείωσε σε 2-1 με τον Κωνσταντινίδη, ο οποίος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου και με διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Μέγερι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και είχαν ανέβηκε η άμυνα, όμως ο Κουλούρης σε αντεπίθεση του Ατρομήτου, πέρασε και τον Κουέστα που ήταν στο κέντρο(!) και με εύστοχο μακρινό σουτ, έκανε το 3-1 στο 91′.

Στο επόμενο λεπτό, ο Άρης απάντησε και με το κακό διώξιμο της άμυνας του Ατρομήου, ο Διαμαντόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή, πέτυχε το 3-2 στο 92′!

Στο τελευταίο λεπτό και στο 94ο, οι Περιστεριώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με όμορφο συνδυασμό του Κουλούρη και του Ενσικουλού, ο τελευταίος με εύστοχο πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Κίτρινες: Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Βασιλακάκης, – Μπάσα, Σιώπης, Τζανακάκης, Βέλεθ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαϊας, Γιαννούλης, Ρισβάνης,  Μπουσούλατζιτς, Νάτσος, Μαντσόν (51’ Μούγιακιτς), Μπρούνο (86′ Ενσικουλού)

, Βασιλακάκης (81′ Καρασαλίδης),  Κουλούρης

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μπάσα (75’ Διαμαντόπουλος), Κολάσο (46’ Ματίγια), Γκαρσία, Γκάμα, Γιουνές, Τζανακάκης (65’ Κωνσταντινίδης), Μενέντες, Σιώπης, Μαβράϊ, Βελέθ