Έτρεχε με 111 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

Άνετος και ωραίος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε σε φιλική αναμέτρηση το Περιστέρι με 111-91 δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία κυρίως στην επίθεση.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν καταιγιστικοί και βομβάρδιζαν συνεχώς το καλάθι του Περιστερίου πετυχαίνοντας συνολικά 13 τρίποντα με τον Ντε Σον Τόμας να σημειώνει 24 πόντους και να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με τον Τάιρις Ράις να ακολουθεί με 21 και 4 τρίποντα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η επανεμφάνιση στα παρκέ του Νίκου Παππά ο οποίος πήρε λεπτά συμμετοχής πετυχαίνοντας μάλιστα και 8 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 5′ βρέθηκε 23-9, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 34-22. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 39-33 στο 13′ και σε 45-42 στο 16′ Το «τριφύλλι» έτρεξε ένα σερί 11-0 για το 57-42 του 17′, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-51. Στο 22′ οι «πράσινοι» έκαναν το 67-52 και στο 26′ το Περιστέρι μείωσε σε 74-68. Η γηπεδούχος ομάδα πλησίασε σε 77-72 στο 28′, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 81-73. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να πάρει ξανά διψήφια διαφορά πόντων (85-97 στο 36’), να ξεφύγει με 103-85 στο 37’ και να φτάσει στη νίκη με 111-91.

Ο Γκρέι ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του Ηλία Ζούρου με 24 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ ο Μπλέικ πρόσθεσε άλλους 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-34, 51-64, 73-81, 91-111.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 17 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 5, Αγραβάνης 8 (2), Σαλούστρος 6, Τόλα 4, Γόντικας, Μόρισον 5, Χάτσερ 6 1), Γκρέι 24 (4), Μόουζες 14 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 24 (3), Ράις 21 (4), Ουάϊλι 16, Φριντέτ 15 (1), Μπράουν 9 (1), Τζόνσον 8 (2), Παππάς 8 (1), Μήτογλου 5 (1), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 2, Μπεντίλ, Περσίδης