Εύκολο “πέρασμα” για Άγιαξ και Άιντχόφεν – “Σκούρα” τα βρήκαν Άλκμααρ και Φέγενορντ

Εύκολες νίκες για Άγιαξ και Άιντχόφεν, σε αντίθεση με τις Άλκμααρ και Φέγενορντ που “σπατάλησαν” βαθμούς.

“Τριάρα” και “πεντάρα” πέτυχαν αντίστοιχα οι Άιντχόφεν και Άγιαξ, σε αντίθεση με την Άλκμααρ και την Φέγενορντ που ήρθαν ισόπαλες απέναντι σε βατές ομάδες, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστική του Eredivisie.

Όλα τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Χέρακλες – Βαλβάικ 0-1

Ένα γκολ για κείνη και ένα χαμένο πέναλτι για την αντίπαλο της, διαμόρφωσαν το τελικό 0-1 υπέρ της Βαλβάικ.Ο Μπακάρι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, για να ερθει δέκα λεπτά αργότερα ο Βλοέτ και να αστοχήσει από τα 11 μέτρα.

Άλκμααρ – Φένλο 2-2

Η Άλκμααρ προηγήθηκε δις όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα, δεχόμενη δύο γκολ στην επανεκκίνηση από τα οποία το ένα ανήκε στον Γιακουμάκη. Ο Κάρλσον (2′) άνοιξε το σκορ και ο Στένγκς (24′) διπλασίασε σε 2-0 στο ημίχρονο, με την ομάδα τους να χάνει όμως τον Σβένσον στο 41′ που δέχτηκε την κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και λίγο πριν την λήξη του αγώνα σκόραραν δύο φορές, με τον Λινθόρστ στο 86′ να μειώνει και τον Γιακουμάκη να ισοφαρίζει με πέναλτι.

Βίλεμ – Τβέντε 0-3

“Πάρτυ” έκανε η Τβέντε και την “μουσική υπόκρουση”, ανέλαβε ο Ντανίλο. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε συμμετοχή σε όλες τις κύριες φάσεις. Σκόραρε δύο φορές στο 2′ και στο 62′, έδωσε την ασίστ στο γκολ του Έστεργουλντ, ενώ είχε και ένα χαμένο πέναλτι στο 61ο λεπτό.

Φέγενορντ – Σπάρτα Ρότερνταμ 1-1

“Γκέλα” για την Φέγενορντ, που δεν κατάφερε να κερδίσει την Σπάρτα.Και μπορεί να άνοιξε το σκορ με τον Χαπς λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους (44′), αλλά τα πανυγήρια δεν διήρκησαν για πολύ αφού ο Τάι με πέναλτι στο 52′, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ντε Χάαχ – Φιτέζε 0-2

Ακόμα και με παίκτη λιγότερο, η Φιτέζε πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη. Το 0-1 διαμόρφωσε στο 32′ ο Μπρόχα, ενώ 13 λεπτά οι έντονες διαμαρτυρίες του Τανανέ σε συνδυασμό με το φάουλ που έκανε του κόστισαν το υπόλοιπο του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά δεν κόστισαν και στην ομάδα του, η οποία έκανε εν τέλει το 0-2 με τον πρωταγωνιστή του πρώτου τέρματος, στο 71ο λεπτό.

Άγιαξ – Χερεφρέν 5-1

Ασταμάτητος ήταν ο Άγιαξ, που “ταπείνωσε” την Χερεφρέν.Ο Τάντιτς ήταν αυτός που έβαλε μπρος για την άνετη επικράτηση του “Αίαντα”, σκοράροντας εις διπλούν στο 4′ και στο 28′. Την σκυτάλη πήρε ο Κούντους στο 35′, εκείνος την παρέδωσε στον Κλάασεν (72′) και τελικά κατέληξε στον Άντονι που έδωσε το τελειωτικό χτύπημα (87′). Το μοναδικό γκολ για την Χερεφρέν, πέτυχε στο 66′ ο Βέρμαν.

Τζβόλε – Άιντχόφεν 0-3

Εύκολη νίκη απέναντι στην Τζβόλε, είχε η προσεχώς αντίπαλος του ΠΑΟΚ.Με τέρμα του σούπερ σταρ Γκέτσε στο 9′, η φιλοξενούμενη πήρε τα ηνία του αγώνα. Ο Γκάκπο έκανε το 2-0, σε ισάριθμα λεπτά αργότερα ενώ το 3-0 διαμόρφωσε ο Μάλεν στο 39′. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 30′, αλλά ο Γκουτζανεσχάντ δεν ευστόχησε απο την λευκή βούλα.

Γκρόνινγκεν – Ουτρέχτη 0-0

Το μοναδικό ματς της αγωνιστικής, το οποίο δεν είχε τέρματα. Εν αντιθέσει όμως με τον δείκτη του σκορ, οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν παρά πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ.

Έμεν – Σιτάρντ 2-2

Ότι έπαθε η Άλκμααρ, έπαθε και η Σιτάρντ.O Πόλτερ άνοιξε το σκορ στο 18′ ο λεπτό με ασίστ του Σεμέδο, ενώ ο 24χρονος επιθετικός πέτυχε και τέρμα πέντε λεπτά αργότερα. Την μείωση έφερε στο 2ο ημίχρονο ο Λόρσεν, ενώ η ισοφάριση ήρθε από τα πόδια του Ντε Λέου στο 60ο λεπτό.