Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στην ανύπαρκτη ΑΕΚ

Νικητής αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός στο αθηναϊκό ντέρμπι με την ΑΕΚ

Πανηγύρισε την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, ως φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ, κόντρα σε μια ανύπαρκτη ΑΕΚ με 1-2, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League 1.

Η αντίδραση της ΑΕΚ άργησε πολύ να έρθει, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα και να ρισκάρει να χάσει επαφή με την κορυφή. Αντίθετα οι “πράσινοι” έφτασαν τους 15 βαθμούς και ανέβηκαν στην 5η θέση, ενώ η Ένωση παρέμεινε 4η και στους 19.

Σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Μακεντα και Κουρμπέλης, ενώ το μοναδικό γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Ολιβέιρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Εμάνουελ Ινσούα αντιμετώπισε για πρώτη φορά την πρώην ομάδα του.

Τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα είχαν πολύ καλό ρυθμό με τις δυο ομάδες να έχουν από δύο ευκαιρίες.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα νωρίς. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, κατέληξε στον Μαουρίσο, που τη βρήκε με το στήθος, αλλά η μπάλα σε κενή εστία κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα.

Δύο λεπτά αργότερα η επικίνδυνη σέντρα του Λιβάγια απ’ τα δεξιά, σε πρώτη φάση ο Διούδης απομάκρυνε, όμως στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα στρώθηκε στον Σάκχοφ, αλλά το μακρινό σουτ πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε μπει καλύτερα από την ΑΕΚ και πίεζε ψηλά, δημιουργώντας προβλήματα στην ανάπτυξη των γηπεδούχων. Αντίθετα η ΑΕΚ κυκλοφορούσε τη μπάλα και αναζητούσε χώρους προς την εστία του Παναθηναϊκού.

Στο 21’ ο Σάκχοφ πήρε τη μπάλα από τον Ζαγαρίτη, έδωσε στον Μάνταλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Σάντσες πρόλαβε με σωτήρια επέμβαση τον αρχηγό της ΑΕΚ πριν κάνει το σουτ.

Μπορεί η ΑΕΚ να έχει βρει τα πατήματα της και να έψαχνε το γκολ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που τελικά άνοιξε το σκορ. Ο Χατζηγιοβάνης στο 34’ βγήκε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Νεντελτσεάρου, έστρωσε στον Μακέντα και ο Ιταλός με πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-1.

Αμέσως μετά το γκολ, το τριφύλλι είχε ακόμα μια χαμένη ευκαιρία να κάνει το 2-0, αυτή τη φορά με τον Χατζηγιοβάνη που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ινσούα, βγήκε απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των πράσινων και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πριν την ανάπαυλα ο Κουρμπέλης σημείωσε το 0-2. Έπειτα από όμορφη ενέργεια του Ζαγαρίτη, απέφυγε τον Βασιλαντωνόπουλο, γύρισε στον Κουρμπέλη και ο αρχηγός του Παναθηναϊκου με πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο από το 30’ και μετά με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στα αποδυτήρια προηγούμενος 0-2 της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ΑΕΚ δεν μπορούσε να απειλήσει, με τον Παναθηναϊκό να έχει κλείσει τους χώρους και να διαχειρίζεται σωστά το υπέρ του σκορ.

Πρώτη κλασική ευκαιρία της Ένωσης από το 32’ ήρθε στο 73’ από τον Ανσαριφάρντ. Ο Γκαρσία επιχείρησε μια σέντρα απ’ τα δεξιά, έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Ανσαριφάρντ που πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ την εστία του Διούδη.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο 87’ και να ξανά μπει στο παιχνίδι, έστω και πριν την εκπνοή. Ο Παουλίνιο έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Πούγγουρας δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Ολιβέιρα έκανε το κοντρόλ σούταρε και μείωσε σε 2-1.

Ένα λεπτό αργότερα οι κιτρινόμαυροι ακούμπησαν την ισοφάριση, όταν ο Μαχαίρας έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Διούδης απομάκρυνε και στη συνέχεια ο Σένκεφελντ παραχώρησε κόρνερ προλαβαίνοντας τον Λιβάγια.

Σκόρερ: 87′ Ολιβέιρα / 34′ Μακέντα, 45 +2′ Κουρμπέλης

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος(46’ Παουλίνιο), Σβάρνας, Νεντελτσεάρου(82’ Χνίντ), Ινσούα, Σάκχοφ(66’ Ολιβέιρα), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Τάνκοβιτς(46’ Γκαρσία), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ(82’ Μαχαίρας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος(86’ Πούγκουρας), Βιγιαφάνιες(70’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης(87’ Χουάνκαρ) Μακέντα(71’ Αγιουμπ)